نقد و بررسی تلویزیون های oled ،qled و led
نقد و بررسی تلویزیون های oled ،qled و led

تلویزیون ها انواع مختلفی دارند و بسته به ویژگی های فنی و ظاهری در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. تلویزیون ها بر اساس نوع صفحه نمایش به تلویزیون های LED ،OLED ،QLED وتلویزیون های NanoCell رده بندی یا تقسیم بندی می شوند. تلویزیون های LED ،Nanocell و Qled از نور پس زمینه برای پیکسل ها استفاده می کنند یعنی دارای بردی از لامپ های LED  در پشت صفحه نمایش هستند. برد LED دارای الگو های چینش مختلف است، تلویزیون ها بسته به اینکه آرایش لامپ های LED در آن چگونه باشد به تلویزیون های Direct LED، Edge LED تقسیم بندی می شوند. در این میان تلویزیون های اولد OLED نور پس زمینه ندارند و نور به واسطه عبور جریان الکتریکی در یک فیلم آلی تامین می شود. به واسطه حذف برد LED ، طراحی نازک از تلویزیون های اولد OLED پدید آمده است. در این مقاله به بررسی تلویزیون های موجود در بازار و مزیت ها و معایب و آنچه مورد نیاز خریدار است می پردازیم.

تلویزیون های LED و NanoCell LED موجود در بازار 

تلویزیون های LED زیادی در بازار موجود می باشد. این تلویزیون ها بیشتراز سه شرکت بزرگ یعنی شرکت ال جی، شرکت سامسونگ و شرکت سونی تولید و وارد بازار می شوند. شرکت ال جی تلویزیون های سری Uk یعنی UK6300 و UK6400 ، سری Sk  یعنی Sk7900، SK8000، SK8500، Sk9000 و SK9500، سری SM یعنی SM8100 ، SM8600 و SM9000  و شرکت سامسونگ هم تلویزیونهای Ru7100 , RU7300، Nu7100،NU7300، NU7350،NU7093،NU7302،NU8500،KU7350،NU7172،N5300 و شرکت سونی هم تلویزیون های X9000F، X8500F، X8000F،X8000E،X7000F، X7500F را روانه بازار کرده است البته تعداد تلویزیونها به و تنوع مدل ها به آنچه ما در اینجا بحث کردیم خلاصه نمی شود. تلویزیون های LED همان صفحه نمایش LCD را دارند یعنی برای نورپردازی از نور پس زمینه استفاده می کنند. در  بعضی از این تلویزیون ها از صفحه نمایش های NanoCelll استفاده شده است، البته این صفحه نمایش ها در تلویزیون های ال جی دیده می شود و به کاربرده شده است. خصوصیاتی که این تلویزیون ها دارند این است که میزان نمایش رنگ ها و روشنایی صفحه نمایش به مقدار خیلی زیاد نسبت به تلویزیون های معمولی افزایش یافته است. در تلویزیون های ال جی از صفحه نمایش IPS استفاده شده که زاویه دید افقی  زیادی را موجب شده و از این لحاظ برای کاربران بسیار حائز اهمیت است. در تلویزیون های سامسونگ هم از صفحه نمایش VA استفاده شده که کنتراست بالا، خاکستری یکنواخت و ارائه رنگ های درخشان را موجب می شود.  در تلویزیون های سونی از صفحه نمایش های Va و IPS بسته به تنوع مدل استفاده شده است بنابراین برای شناخت کافی از تلویزیون و مشخصات صفحه نمایش با ویژگی و خصوصیات تلویزیون را مدنظر قرار داد و مطالعه کرد.

تلویزیون های  2019-2020 کیولد QLED سامسونگ 

شرکت سامسونگ در سال 2019-2020  تلویزیون هایی را با نام کیولد QLED روانه بازار کرده است. شرکت سامسونگ تکنولوژی کیولد QLED را بر روی صفحه نمایش تلویزیون های خود پیاده کرده و به واسطه آن تنوع نمایش رنگ ، کنتراست روشنایی و حتی زاویه دید نسبت به تلویزیون های LED افزایش یافته و کارایی نمایش و سرعت پردازش هم به واسطه پردازنده کوانتومی هوشمند از سوی کارشناسان و کاربران تحسین برانگیز بوده است. صفحه نمایش تلویزیون های کیولد QLED، همان صفحه نمایش تلویزیون های LED است با این تفاوت که یک صفحه نازک که دارای ذرات ریز کریستالی غیرهم اندازه است ، در بین صفحه نمایش ونور پس زمینه قرار گرفته  و نور را تصفیه می کند و رنگ ها را اشباع کرده و دقت نمایش را افزایش می دهد.

 تلویزیون های اولد OLED ال جی 2019-2020

 سری اول تلویزیون های اولد OLED ال جی در سال 2017 و در سال 2018 و 2019 هم تلویزیون های اولد از سری های مختلف وارد بازار شده است. تلویزیون های اولد B9، C9، B8،C8،C7،B7   در بازار موجود می باشند.  در این تلویزیون ها از فناوری پیشرفته ای استفاده شده است، در این فناوری نور پس زمینه حذف شده و با جریان الکتریکی از پیکسل ها فیلم الی موجود در آنها روشن شده و نور لازم را تامین می کند. در این تلویزیون طراحی باریک و ظریفی در همین رابطه ایجاد شده و میزان کنتراست و روشنایی تصویر افزایش یافته است. نکته جالب توجه این است که در این تلویزیون ها هم مانند تلویزیونهای LED ال جی زاویه دید بالایی ایجاد شده است. میزان تاخیر در پورت ها به حداقل ممکن رسیده و پردازشگر های هوشمند a7 و a9 تصویر را با سرعت بالایی پردازش کرده و هیجان ویژه ای را هنگام تماشای تصاویر ایجاد می کنند.

اما کدام یک از تلویزیون ها برای من مناسب هستند؟

قبل از هر چیزی هزینه تمام شده تلویزیون یا قیمت تلویزیون و میزان توانایی خریدار تعیین کننده است، از طرفی کاربران دوست دارند بالاترین رده کیفیت و تکنولوژی را در تلویزیون های خود داشته باشند. نکته حائز اهمیت این است که تلویزیون برای چه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. تلویزیون های LED دارای قیمت نسبی پایینتر هستند و در میان تلویزیونهای LED، تلویزیون هایی که اخیرا وارد بازار شده اند کیفیت و کارایی نمایش تصویر فوق العاده دارند مخصوصا تلویزیون هایی که دارای صفحه نمایش نانوسل NanoCell هستند، مانند تلویزیون های ال جی و یا تلویزیون هایی که با عبارت SUHD سوپر UHD وارد بازار شده اند مانند تلویزیون های سامسونگ، تلویزیون های LED سونی هم کیفیت بالایی دارند که در بالا به آنها اشاره کردیم. تلویزیون های Qled سامسونگ و OLED ال جی از تلویزیون های LED قیمت بالاتر دارند و هرکدام برای یک نوع استفاده ، بیشتر جوابگو هستند. اگر ظرافت طراحی ، زاویه دید و کیفیت تصویر بالا برای کاربران حائز اهمیت باشد تلویزیون اولد OLED و اگر کیفیت نمایش رنگ ها، کنتراست بالا، نمایش از روبه روی تلویزیون برای کاربران حائز اهمیت باشد تلویزیون های اولد OLED می توانند گزینه مناسبی باشند.

نظرات کاربران
Wie ich mit рassivеm Einkоmmen 18555 ЕUR im Monat vеrdiene: http://r.artscharity.org/Ma2n9
۱۳۹۹/۵/۲
So generieren Siе ein pаssives Еinkommеn von 16755 ЕUR prо Моnat: https://1borsa.com/millioneuro190164
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha