مقایسه و برسی تلویزیون های ال جی un8000، سونی x8000h و سامسونگ tu8000
مقایسه و برسی تلویزیون های ال جی un8000، سونی x8000h و سامسونگ tu8000

شاید برایتان جای سوال باشد که تلویزیون های کدام برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در واقع برند های تلویزیونی زیادی در بازار موجود است و هر برند مدل ها و تکنولوژی های متنوعی را ارائه داده است. در اینجا ما سه برند ال جی، سونی و سامسونگ را در سه مدل UN8000،TU8000 و X8000H را مورد مقایسه قرار می دهیم. باید در نظر داشت که باید مدل ها مورد مقایسه واقع شوند تا کاربر بتواند مدل کاراتر را انتخاب کند. 

مشخصات فنی  UN8000،  X8000H و TU8000 را در جدول زیر آورده ایم:

 

ویژگی ها  

 

پنل

LCD

LCD

LCD

آرایش پیکسل در پنل     

IPS

VA

VA

زاویه دید     

عالی

خوب

متوسط

نور پس زمینه

LED

LED

LED

نوع نور پس زمینه

Direct

49 اینچ Edge

55 اینچ Direct

65 اینچ Direct

75 اینچ Direct

85 اینچ Direct

Edge

کیفیت تصویر

4K

4K

4K

رزولوشن

2160*3840

2160*3840

2160*3840

فرکانس تصویر

50 هرتز

50 هرتز

60 هرتز

ارتقای تصویر

دارد

دارد

دارد

محدوده دینامیکی

HDR10 Pro

HDR10،Dolby Vision

HDR10 Plus

پردازنده

Color Master

X1

Crystal 4K

صدا

20 وات

20 وات

20 وات

ویژگی صدا

Dolby Digital

DTS

Dolby Digital

Dolby Atmos

DTS

Dolby Digital

DTS

سیستم عامل

WebOS

اندروید

تایزن

پورت HDMI

4 عدد

4 عدد

3 عدد

پورت USB

2 عدد

2 عدد

2 عدد

پورت های کامپوننت

دارد

دارد

دارد

پورت های کامپوزیت

دارد

دارد

دارد

پورت LAN

دارد

دارد

دارد

پورت RF

دارد

دارد

دارد

خروجی صوتی دیجیتال        

اپتیکال

اپتیکال

اپتیکال

گیرنده دیجیتال

دارد

دارد

دارد

وای فای

دارد

دارد

دارد

بلوتوث

دارد

دارد

دارد

طراحی

پایه کنار

پایه کنار

پایه کنار

سال تولید

2020

2020

2020

 

در جدول بالا ویژگی های موجود در تلویزیون های مورد مقایسه را ارائه داده ایم. قسمت ها ویا سطر هایی که با رنگ قرمز مشخص شده اند تفاوت های موجود در این تلویزیون در آن ویژگی های ذکر شده هستند. حالا کدام تلویزیون را انتخاب می کنید. کاربر باید با توجه به نیاز خود تلویزیون ایده ال خود را انتخاب کند. در زیر موارد جدول را توضیح می دهیم:

صفحه نمایش LCD

در تلویزیون از LCD یا Liquid Crystal استفاده می شود. در واقع صفحه ای از کریستال مایع در نهایت تصویر را ارائه می دهد. بعد از تلویزیون های CRT  از این تکنولوژی نوین در تلویزیون های استفاده شده است. کریستال مایع نسبت به نور حساس بوده و نور پس زمینه را جذب کرده و در نهایت رنگ ها را نمایش می دهد. در تلویزیون های موجود در بازار از این نوع پنل استفاده می شودو لام به ذکر است نباید LED ال ای دی و LCD ال سی دی با هم اشتباه استنباط شود.

آرایش پیکسلی (نوع صفحه نمایش)

بسته به این که پیکسل ها در صفحه نمایش چه ارایشی را داشته باشند دو نوع صفحه نمایش وجود دارد. صفحه نمایش IPS که در ان آرایش پیکسل ها افقی است و صفحه نمایش VA که در آن ارایش پیکسلی عمودی است. اما آرایش پیکسل ها چه تاثیری در نمایش تصویر دارد؟ در بازار دو نوع صفحه نمایش در برند های تلویزیونی وجود دارد. ال جی به طور گسترده ای از صفحه نمایش IPS و سامسونگ، هایسنسو... از صفحه نمایش VA استفاده می کنند. شرکت سونی از هر دو نوع از صفحه نمایش استفاده می کند، یعنی شاید در یک شماره مدل اندازه ای از صفحه نمایش VA و ساز یا اندازه دیگر IPS باشد. 

آرایش پیکسلی عمودی در صفحه نمایش VA سمت چپ که با برقراری جریان به صورت شکل سمت راست در خواهد آمد( همانطور که مشاهده می کنید نور و یا روشنایی زیادی را از روبه روی ایجاد می کند و خد پیکسل ها مانع از انتشار نور و یا رنگ از کناره ها می شوند)

آرایش پیکسلی عمودی در صفحه نمایش IPS سمت چپ که با برقراری جریان به صورت شکل سمت راست درآمده( همانطور که مشاهده می کنید نور و یا روشنایی زیادی را از کناره ها ایجاد می کند  و زاویه دید بالا هم به همین معنی است)

 

صفحه نمایش VA برای تماشای تصاویراز روبه رو و یا تماشای فیلم های با فریم های تیره در فضای کم نور فوق العاده است. در این نوع از صفحه نمایش رنگ سیاه عمیق Deep Black نمایش داده می شود و تمایز بین رنگ های تیره افزایش می یابد. این نوع از صفحه نمایش زاویه دید کمی دارد یعنی وقتی از کناره ها به آن تماشا شود روشنایی و نمایش رنگ صفحه نمایش از دید کاربر کاهش پیدا می کند. اما جدیدا در تلویزیون های سامسونگ از پنل SVA یا Super VA استفاده می شود که زاویه دید را بالا می برند به عبارتی Wide Viewing Angle  می شوند.

صفحه نمایش IPS دارای زاویه دید بالایی است. وقتی از کناره ها حتی تا زاویه 178 درجه به تلویزیون تماشا شود می توان تصویر را بدون افت روشنایی و یا کیفیت رنگ تماشا کرد. صفحه نمایش IPS تا حدودی ضربه هم می باشد. یعنی در برابر ضربات کوچک و یا فشار از خود مقاوت نشان می دهد و این ویژگی را آرایش پیکسلی افقی ایجاد کرده کرده است. صفحه نمایش IPS برای یک فضای واید Wide و گسترده بسیار کاربردی است.  

ضد ضربه بودن صفحه نمایش IPS

 

 نمایش رنگ سیاه عمیق و یا رنگ های با غلظت بالاتر در صفحه نمایش VA سمت راست نسبت به صفحه نمایش IPS سمت چپ

 

تاثیر کمتر نور و روشنایی محیط بر نمایش تصویر تلویزیون در صفحه نمایش VA سمت راست نسبت به صفحه نمایش IPS سمت چپ

 

 زمان پاسخگویی کمتر در صفحه نمایش VA سمت راست نسبت به صفحه نمایش IPS سمت چپ

 

نور پس زمینه

نور پس زمینه  بر پایه قرار گیری لامپ های ال ای دی  بر روی برد LED دو نوع را دارد. آرایش LED از نوع Edge که در آن لامپ های LED در کناره های تلویزیون و آرایش Direct که در آن لامپ های LED در تمام مساحت برد LED پخش می شوند. تعداد لامپ های LED در آرایش Direct بیشتر است در نتیجه نور بیشتری را برای پیکسل ها تولید می کنند. همانطور که در جدول مشاهده می کنید؛ تلویزیون UN8000 ال جی ارایش Direct را دارد  و از آن طرف TU8000 سامسونگ آرایش Edge و  سونی برای تلویزیون 49X8000H آرایش Edge و برای بقیه انداره های صفحه نمایش آرایش Direct را استفاده کرده است. 

فرکانس تصویر

فرکانس تصویر به تعداد فریم هایی گفته می شود که پردازنده تلویزیون در یک ثانیه پردازش می کند. فرکانس برحسب Hz هرتز ارائه می شود. فرکانس تصویر 50 هرتز به این معنی است که تلویزیون در 1 ثانیه 50 فریم تصویر را پردازش می کند. هر چه فرکانس تصویر بیشتر باشد توانایی تلویزیون در نمایش تصاویر پر سرعت مانند تصاویر بازی کارایی بیشتری را دارد و می تواند نویز و بلور تصویر را بیشتر به حداقل برساند. در اینجا اختلاف فرکانس تصویر 10 هرتز می باشد که به احتمال زیاد تفاوت خاصی را ایجاد نمی کند.

محدوده دینامیکی

فرمت هایی ار تصویر هستند که دارای داده های زیادی بوده و نمایش جزئیات در آنها بالا است. خوب تلویزیون باید قابلیت هایی را داشته باشد تا بتواند اینگونه تصاویر را نمایش دهد. محدوده دینامیک برپایه پردازش پویای داده است یعنی در آن سرعت ودقت پردازش بالا است. انواعی از فرمت های HDR و یا High Dynamic Range وجود دارد که اگر کیفیت در آنها را دسته بندی کنیم فرمت Dolby Vision بالاترین کیفیت، فرمت HDR10 Plus با کیفیت خوب، فرمت HDR10  کیفیت نسبتا خوب و فرمت HDR کیفیت خوب را دارد.

 محدوده دینامیکیکیفیت 
Dolby Vision* * * * * *
HDR10 Plus* * * * *
HDR10 pro* * * *
HDR10* * * 
HDR* * 
HLG

صدا

 در اکثر تلویزیون های موجود در بازار صدای 20 وات با سیستم صوتی 2 کاناله انتشار داده می شود. اما هر چند تلویزیون های مورد مقایسه در این نوشته یک میزان توان صوتی را دارند اما ویژگی هایی در آنها وجود دارد که با این ویژگی ها از هم متمایز می شوند. در تلویزیون سونی X8000H از دالبی اتمس Dolby Atmos استفاده شده است که در دو مدل دیگر موجود نمی باشد. Dolby Atmos صدای 3 بعدی و همه جانبه را انتشار می دهد. بقیه ویژگی ها مانند DTS و یا Dolby Digital در هر 3 مورد مشترک است.

ویژگی های هوشمند

 هر برندی از یک نوع از سیستم عامل استفاه می کند. سونی از سیستم عامل اندروید، ال جی از سیستم عامل WebOS و سامسونگ سیستم عامل تایزن را در تلویزیون های خود قرار داده است. این  سیستم عاملها سریع بوده و محیط کاربری جذابی را دارند. از نظر دسترسی به انواعی از برنامه ها سیستم عامل اندروید به واسطه گستردگی بهتر است. از نظر کاربری اسان سیستم عامل WebOS محیط جذابی داشته و خیلی سریع می توان نحوه کار با آن را یاد گرفت. سیستم عامل تایزن هم حد واسطی بین این دو سیستم عامل است.

جمع بندی

کاربر با توجه به نیاز خود تلویزیون را انتخاب می کند هر چند در بیشتر مواد نیاز ها و یا نوع استفاده از تلویزیون مشخص نمی شود. تلویزیون ال جی UN8000 دارای پنلی ضد ضربه است که زاویه دید بالایی دارد و می توان در یک محیط واید Wide از آن استفاده کرد. از آن طرف تلویزیون TU8000 سامسونگ زاویه دید کمی دارد ولی در عوض کنتراست بالا، نمایش رنگ روشنایی بالایی را از روبه رو دارد و برای تماشای تصویر از روبه رو فوق العاده است. تلویزیون سونی X8000H در حدی ما بین این دو برند از نظر زاویه دید و کنتراست است. تلویزیون سونی X8000H از دالبی ویژن پشتیبانی می کند و می تواند فرمت های کیفیت بالای تصویر را بهتر پشتیبانی کند. صدا در هر سه مدل تقریبا شبیه است والبته در تلویزیون X8000H  یک مقداری کیفت بالاتری را دارد.با توجه فرکانس تصویر که این تلویزیون ها دارند می توان گفت که هر سه مدل برای بازی فوق العاده هستند و نویز و بلور تصویر را تا حد زیادی کاهش می دهند، البته با اختلافی کم تلویزیون TU8000 سامسونگ برای بازی عملکرد بهتری را دارد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha