مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9
مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9

ال جی در سال 2019 و 2020 تلویزیون های اولد را روانه بازار کرده است. به وضوح تلویزیون های اولد OLED ال جی مدل CX و C9 از بهتری تلویزیون های ال جی و حتی بهترین تلویزیون های موجود در بازار هستند. در این نوشته دو تلویزیون اولد ال جی یعنی مدل OLED CX و OLED C9 را مورد بررسی قرار می دهیم.

OLED

ال جی با تولید تلویزیون های اولد کیفیت تصویر در تلویزیون را دگرگون کرد. اولد از نور پس زمینه استفاده نمی کند و پیکسل ها نور لازم را خودشان تولید می کنند. در تلویزیون های اولد ال جی به اسطه حذف کاربردی نور پس زمینه میزان زیاد از ضخامت تلویزیون کم شده است چون برد LED ضخامت زیادی را به خود اختصاص می داد. اولد از یک لایه آلی Organic استفاده می کند. این لایه زمانی که جریان از آن عبور می کند نور آبی را تولید می کند. نور آبی از یک فیلتر رنگ گذر کرده و به سه رنگ آبی، قرمز و سبز RGB تبدیل می شود. اما ساختار اولد چگونه کیفیت تصویر را دگرگون کرده است.

بدون شک کیفیت تصویر در تلویزیون اولد از هر تلویزیون بهتر و بیشتر است. در تلویزیون ویژگی هایی برای ارائه کیفیت بهتر تصویر باید وجود داشته باشد تا تصویر بسیار با کیفیت ارائه شود که تلویزیون اولد همه این ویژگی ها را دارا می باشد.

  1.  در تلویزیون اولد هر پیکسل به صورت خود به خودی روشن و خاموش می شود. پیکسل ها بر همدیگر تاثیر نمی گذارند و مجزا عمل می کنند. مجزا عمل کردن پیکسل ها موجب افزایش کنتراست تصویر شده است.
  2. تلویزیون اولد به جای Full Array Local Dimming از Pixel Level Dimming استفاده می کند که تعداد 8 میلیون زون و یا منطقه مجزا در آن وجود دارد. در فناوری FALD یا Full Array Local Dimming  حداکثر 64 منطقه و یا زون مجزا وجود خواهد داشت. تلویزیون اولد به واسطه زون های بیشتر مجزا رنگ سیاه عمیق و یا کنتراست را در رده بالایی نمایش می دهد.
  3. تلویزیون اولد روشنایی بالایی را دارد و دقت نمایش تصویر در ان بالا می باشد.
  4. تلویزیون اولد دارای صفحه نمایش WRGB می باشد که می تواند تا 10 بیت رنگ را نمایش دهد عمق نمایش داده 10 بیت توانای نمایش تا 1 بیلیون رنگ را دارد.  زمان پاسخگویی در تلویزیون اولد بسیار کم است و تلویزیون خیلی سریع تصاویر را پردازش می کند. 

تلویزیون اولد ال جی مدل C9 تولید سال 2019

ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد C9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون در سال 2019 و بدون شک در سال 2020 هم یکی از تلویزیون های برتر بوده است. تلویزیون اولد ال جی مدل C9 فرکانس تصویر 120 هرتز را دارد که نظیر آن در کمتر تلویزیونی می توان یافت. این تلویزیون بسیار با کیفیت و کارا تصاویر را پردازش می کند. در تلویزیون اولد C9 رنگ ها بسیار غنی نمایش داده می شوند. تلویزیون اولد C9 از محدوده دینامیکی بالا و فرمت های HDR پشتیبانی می کند و می تواند ان فرمت ها را با کارایی بالایی نمایش دهد. در این تلویزیون از پورت های کاربردی استفاده شده است که ال جی برای رضایت بیشتر گیمر ها و کاربری بهتر گیمینگ از پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده کرده است که پهنای باند بیشتری را به نسبت HDMI ورژن 2 دارد. تلویزیون اولد C9 بعد از تلویزیون C8 روانه بازار شده است که ما تلویزیون اولد C8 را در بازار نداشتیم.

تلویزیون اولد ال جی CX تولید 2020

  ال جی در سال 2020 تلویزیون اولد CX را روانه بازار کرد، اما واقعا اگر تلویزیون اولد ال جی مدل C9 از تلویزیون های برتر سال بود چرا ال جی تلویزیون CX را جایگزین آن کرد. در ادامه به این سوال جواب خواهیم دارد. ال جی در سال 2020 تلویزیون های اولد متعددی را روانه بازار کرد که از آن ها می توان به تلویزیون GX و RX و یا BX اشاره کرد. تلویزیون GX طراحی گالری را دارد و زمانی که به دیوار وصل شود به مانند یک قاب عکس است و به این شیوه طراحی گالری می گویند. از طرفی تلویزیون اولد RX طراحی منحصر به فردی را دارد که می تواند روی مکان خود و یا جعبه خود خم شود . اما تلویزیونBX همانند تلویزیون CX است ولی با اختلافی کم در بعد از این تلویزیون به لحاظ کیفیت تصویر قرار می گیرد. تلویزیون اولد CX در سال 2020 برترین تلویزیون سال بوده و با اختلافی اندک از تلویزیون اودل الجی مدل C9 جلوتر می باشد. در اینجا ما دو تلویزیون CX و C9 را مورد مقایسه قرار می دهیم:

اندازه صفحه نمایش در تلویزیون های اولد ال جی CX و C9

تلویزیون اولد ال جی C9 دارای 3 اندازه صفحه نمایش 55 اینچ، 65 اینچ و 77 اینچ می باشد. از طرفی تلویزیون اولد ال جی مدل CX دارای 4 اندازه صفحه نمایش 48 اینچ، 55 اینچ، 65 اینچ و 77 اینچ می باشد. اندازه صفحه نمایش برای کاربر بسیار مهم است چون می تواند اندازه صفحه نمایش را تغییر دارد و تلویزیون نی دیگر را جایگزین ان کرد اما نمی توان فضای مورد نظر را دستکاری کرد و کاربر باید متناسب با فضای در دسترس تلویزیون را انتخاب کند. از طرفی تلویزیون ال جی مدل CX دارای اندازه صفحه نمایش 48 اینچ می باشد که طبیعتا این اندازه خواهان زیادی را خواهد داشت، چون هم ارزانتر است و هم اینکه می تواند برای فضای خاصی مورد استفاده قراربگیرد. در این تلویزیون یعنی مدل CX تنوع اندازه صفحه نمایش بیشتر است. بنابراین اگر کاربر به دنبال تلویزیون اودل ارزانتر باشد و یا اینکه بخواهد اندازه کوچکتر از 55 اینچ را داشته باشد تلویزیون 48 اینچ اولد CX در دسترس می باشد.

کاربری تلویزیون های اولد برای استفاده ترکیبی

خوب از تلویزیون ها برای انواعی از کاربری ها استفاده می شود. تلویزیون ها معمولا به صورت ترکیبی کاربری استفاده می شوند به این معنی که هر تلویزیون می تواند برای بازی و یا تماشای بازی مورد استفاده قرار گرید. کارببری ها متفاوت و متعدد هستند. اما در تستن های صورت گرفته بر روی این دو تلویزیون هر دو امتیاز های فوق العاده ای را کسب کرده اند و آنچه ما در زیر اورده ایم میانگین این امتیاز ها برای کاربری های مختلف می باشد.:

خوب امتیاز بالا برای کاربری های ترکیبی بوده است اما امتیاز ها  این دو تلویزیون را برای کاربری های مختلف را در یزر اورده ایم:

مقایسه تلویزیون اولد CX و تلویزیون اولد C9 در جدول بالا آمده است. ال جی تلویزیون اولد 2020 خود یعنی مدل CX  را با روشنایی کمتر صفحه نمایش روانه بازار کرده است و ما در ادامه دلیل ان را بیان می کین. خوب تلویزیون اولد ال جی C9 برای تماشای تصاویر در فضای روشن و یا تماشای شو ها بسیرا کاربردی است و به این معنی نیست که با اختلاف زیادی از تلویزیون اولد Cx جلوتر باشد. اختلاف امتیاز در این جا 0.1 می باشد که توسط کارشناسان برای آن لحاظ شده است. هر دو تلویزیون دارای پورت HDMI ورژن 2.1 می باشند اما مقداری پهنای باند در تلویزیون CX بیشتر است . البته این قابلیت را فقط گیمر ها می توانند تشخیص دهند و زیاد محسوس نمی باشد. برای تصاویر HDR Movies تلویزیون C9 بهتر عمل می کند چون روشنایی صفحه نمایش آن بیشتر است. همه ما تلویزیون های ال جی را برای زاویه دید بالای آن ها می شناسیم. زاویه دید در هر دو تلویزیون بالا می باشد اما تلویزیون ال جی C9 زاویه دید بالاتری را دارد.

طراحی در تلویزیون های  ال جی CX و C9

 بدون شک هر دو تلویزیون طراحی فوق العاده ای را دارند. ضخامت کم و یا حاشیه صفحه نمایش کم در آن ها جذابیت نمایش تصویر را بیشتر کرده است. این تلویزیون از نظر طراحی هیچ گونه تفاوتی را با هم ندارند و تمام ابعاد و جوانب در آن ها شیه می باشد. به همین دلیل ما طراحی این دو تلویزیون را به تصویر زیر خلاصه می کنیم:

زاویه دید در تلویزیون های اولد CX و C9

 زاویه دید در تلویزیون بسیار مهم می باشد و هر چه زایویه دید بیشتر باشد می توان با زاویه بیشتری از کیفیت تصویر مطلوب تری برخوردار بود . در تلویزیون هایی که زاویه دید زیادی را ندارند وقتی از کیناره ها به کیفیت تصویر آن ها تماشا شود معمولا تصویر تیره شده و میزان روشنایی صفحه نمایش کاهش می  یابد. معمولا زاویه دید افقی و زاویه دید عمودی برای صفحه نمایش تلویزیون ها بیان می شود اما زاویه دید  عمودی کاربر آنچنانی را ندارد. در تلویزیون اولد ال جی مدل C9 زاویه دید بیشتر است و رنگ ها و یا روشنایی صفحه نمایش در زاویه بیشتری تغییر می کنند. همانطور که در دیاگرامئ زیر مشاهده می کنید در تلویزیون ال جی C9  از زاویه دید 49 درجه به بعد رنگ ها کم کم کارایی نمایش خود را به واسطه نوع صفحه نمایش از دست می دهند:

در تلویزیون اودل ال جی مدل CX مقداری زاویه دی کمتر است یعنی مقدرای زودتر صفحه نمایش به زاویه دید واکنش نشان داده و متناسب با ان رنگ ها وروشنایی صفحه نمایش کارایی خود را از دست می دهند. البته ناگفته نماند که تلویزیون های اولد و یا تلویزیون های ال جی زاویه دید بالایی را دارند. در این تلویزیون از زوایه 48 درجه به بعد زاویه دید کاهش می یابد و تصویر را تیره تر و کم رنگ تر می توان مشاهده کرد.:

زمان پاسخگویی در تلویزیون های اولد ال جی CX و C9

زمان پاسخگویی به مدت زمانی که یک پیکسل تغییر رنگ می دهد گفته می شود معمولا هر چه این زمان کمتر باشد کارایی نمایش تلویزیون بیشتر می باشد. در این تلویزیون ها معمولا زمان پاسخگویی کم است. زمان پاسخگویی می تواند بلور و نویز تصویر را کاهش دهد.در تلویزیون ال جی CX میزان بلور و نوز کمتر است و در این تلویزیون زا قابلیت Black Frame Insetion استفاده می شود که که به تناسب نویز و بلور را کاهش می دهد. BFI  در تلویزیون اولد ال جی CX می تواند نویز و بلور را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهد به همین دلیل این تلویزیون به واطه این ویژگی مقداری از تلویزیون ال جی C9 جلوتر می باشد. 

اتخاذ تصویر مشکی یا Black Insertion در تلویزیون CX موجب کاهش نویز و بلور می شود. 

اتخاذ فریم مشکی در تلویزیون ال جی C9 فقط برای تصاویر با فرکان 60 هرتز

اتخاذ تصویر مشکی به چه معنی است؟ در واقع  تصاویر سریع با بلور و نویز همراه هستند. این گونه تصایور برای اینکه به خوبی پردازش شوند در بین فریم های ان از فریم مشکی استفاده می تا نویز و بلور تصویر کاهش یابد. در تلویزیون اولد ال جی مدل CX این ویژگی برای فرکانس تصویر 120 هرتز و 60 هرتز اعمال می شود اما در تلویزیون ال جی C9 این ویژگی فقط برای فرکانس تصویر 60 هرتز اعمال می شود

جمع بندی

تلویزیون های اولد ال جی Cx وC9 بسیار به هم نزدیک هستند و می توان گفت که شباهت های زیادی را با هم دارند.

تلویزیون ال جی CX دارای BFI می باشد که این ویژگی در تلویزیون اولد C9 وجود ندارد. این ویژگی برای کاهش نویز بیشرت در تصاویر پرسرعت مانند تصاویر بازی ها کاربرد دارد

تلویزیون اولد ال جی C9 دارای روشنایی بیشتر است که برای تماشای تصاویر HDR و یا تصاویر شو ها بسیرا کاربردی تر است

تلویزیون های اولد ال جی CXو C9  هر دو به یک میزان رنگ سیاه عمیق را نشان می دهند.

تلویزیون های اولد ال جی CX و C9 از نظر طراحی تفاوتی را با هم ندارند

تلویزیون اولد ال جی CX  برای کاربری بازی بهتر می باشد

تلویزیون اولد ال جی C9  از DTS و صدای 5.1 کاناله پشتیبانی می کند اما مدل CX  این ویژگی را ندارد.

تلویزیون اولد ال جی CX محدوده بیشتری از اندازه صفحه نمایش را دارد .

اما چرا ال جی تلویزیون اولد CX را با روشنایی صفحه نمایش کمتری روانه بازار کرده است؟

 تلویزیون های اولد از نور پس زمینه استفاده نمی کنند. این تلویزیون ها از لایه الی کم می گیرند و این لایه الی هم نسبت به استفاده حساس می باشد. بای نمونه زمانی که تلویزیون در یک تصویر ثابت باشد معمولا آن تصویر در عملکرد پیکسل ها تاثیر می گذارد. به عبارتی پکسل وقتی یک تصویر ثابت را پخش کنند معمولا کارایی خود را کم کم از دست می دهند. تصاویر ثابت منظور تصاویر دوربین مدار بسته و یا تصاویر مکث شده و یا لوگوی روی شبکه می باشد. ال جی برای اینکه این مشکل در تلویزیون های اولد را به حداقل برساند مقداری روشنایی صفحه نمایش در تلویزیون ال جی CX کاهش داده است.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha