تلویزیون نانوسلsm9000 ال جی یا تلویزیون کیولد q70r سامسونگ

تلویزیون SM9000 ال جی و تلویزیون Q70R سامسونگ از تلویزیون های بسیار با کیفیت و جدید هستند. این تلویزیون ها از لحاظ کیفیت و امکانات بسیار به هم نزدیک هستند و کاربران انتخاب می کنند که با توجه به نیاز و نحوه استفاده کدام تلویزیون را خریداری کنند. هر دوی این تلویزیون ها برای استفاده های روزمره عالی هستند اما تفاوت های جزئی با هم دارند و در این میان بسته به نیاز کاربر بهترین کارایی را از خود نشان می دهند. این تلویزیون ها  محصول 2019 هستد و امکانات جدیدی را به همراه خود به کاربران عرضه کرده اند. در ابتدا ویژگی ها و قابلیت های این دو تلویزیون را بررسی می کنیم:

تکنولوژی صفحه نمایش

در تلویزیون ال جی SM9000 از صفحه نمایش با تکنولوژی IPS یا In- Plane Switching استفاده شده است و در تلویزیون سامسونگ کیولد Q70R از صفحه نمایش کیولد QLED استفاده شده است. هر دو این تلویزیون ها صفحه نمایش LED را دارند و یعنی برای نور پردازی به پیکسل ها از نور پس زمینه لامپ های LED استفاده می کنند.  بنابراین پایه و اساس نور پردازی در آنها شبیه به هم است. در تلویزیون نانوسل NanoCell از صفحه نازک دارای ذرات کریستالی استفاده شده است که این ذرات تغییراتی را در نورپردازی ایجاد کرده و جریان نور پردازی را شدید تر و نور را اشباع تر می کنند، همین امر موجب روشنایی بیشتر صفحه نمایش تلویزیون های نانوسل نسبت به تلویزیون های LED در محصولات ال جی شده است. در صفحه نمایش کیولد QLED  هم دقیاقا به همین صورت که در صفحه نمایش نانوسل وجود دارد. یک صفحه نازک دارای ذرات کریستالی بین صفحه نمایش  و برد LED قرار دارد اما در آن ذرات کریستالی هم اندازه هستند و بسته به اندازه ذره، رنگ های سبز و قرمز اشباع می شوند، همین امر موجب ارائه رنگ های غنی در تلویزیون های کیولد QLED شده است. صفحه نمایش کیولد و یا در کل همه تلویزیون های سامسونگ آرایش پیکسلی VA و یا Vertical Alignment را دارند در حالی که آرایش پیکسل در تلویزیون های ال جی و یا نانوسل افقی و یا IPS است، اما آرای پیکسلی چه تفاوتی را در عملکرد صفحه نمای ایجاد کمی کند؟ آرایش عمودی به واسطه اینکه در جریان نور پردازی پیکسل ها از خروجی سوسوی نور جلوگیری می کنند نور کمتر نشت پیدا کرده و در نتیجه انتشار نور دقیقتر است و در صفحه نمایش IPS ال جی آرایش پیکسل افقی نور را از لابه لای آرایش در نظر گرفته شده بروز می دهد و همین امر موجب زاویه دید بیشتر این تلویزیون ها شده است. حالا صفحه نمایش نانوسل یا کیولد؟  هر دوی اینها عملکرد متفاوتی دارند و برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند، برای تماشای تصاویر از روبه رو صفحه نمایش کیولد QLED کنتراست، روشنایی، نمایش وسیع رنگ بیشتری ایجاد می کند و از آن طرف برای تماشای تلویزیون به صورتی زاویه دار و از گوشه و کنار تلویزیون نانوسل عملکرد بهتری دارد حالا انتخاب با خریدار است.

پردازنده تصویر

پردازنده  تصویر در تلویزیون Sm9000 از نوع هوشمند نسل دوم a7 است و در تلویزیون کیولد Q70R از نوع کوانتومی 4K است. هر دوی این پردازنده ها عملکرد خوبی دارند و تصاویر را در چهار مرحله پردازش کرده و نویز و تاری تصویر را به حداقل می رسانند. در واقع می توان گفت که عملکرد یکسانی دارند و هر دوی آنها با ویژگی AI یا Artificial inteligence مجهز هستند که ارتقای کیفیت تصویر ار موجب می شود شما می توانید تصاویر کم کیفیت را با کیفیت بالا تماشا کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

 امکانات  و ورودی و خروجی ها

 ورودی و خروجی ها یا Inputs به پورت های HDMI و USB و Audio Return و... گفته می شود. امروزه تلویزیون ها همه ورودی و خروجی ها را دارند و کاربران را راضی نگه داشته اند اما از انجا که روز به روز ورژن های جدیدی به بازار عرضه می شود لازم است در تلویزیون ها از بالاترین ورژن پورتها استفاده شود. در تلویزیون ال جی SM9000 از پورت HDM ورژن 2.1 استفاده شده است که بالاترین عملکرد را دارد در حالی که در تلویزیون سامسونگ Q70R هم همین پورت با ورژن 2.1 موجود می باشد ولی عملکرد محدودی دارد.  تلویزیون ال جی SM9000 دارای ویژگی و پورت True eARC است که صدا را بدون فشرده سازی ارائه می دهد و تمام داده های صدا را بدون هم پوشانی انتقال داده و کاربران آن را دریافت خواهند کرد. و تلویزیون سامسونگ کیولد صدای Atmos را زمانی که خروجی با Doby Digital Plus باشد ارائه می دهد. پورت eARC به شما lip Synce Correction می دهد و اجازه نمی دهد تاخیر بیتن صدا و تصویر اتفاق بیفتد. ویژگی های پورت ها و کیفیت صدای وابسته به پورت ها را بررسی کردیم حالا نوبت ارائه تصویر از پورت هاست. تلویزیون Sm9000 ال جی تصاویر 4K را در 120 فریم برثانیه و تلویزیون سامسونگ Q70R تصاویر 2k را با سرعت 120 فریم بر ثانیه انتقال می دهد و در اینجا اهمیت پورت HDMI ورژن 2.1 . کارایی آن در تلویزیون ال جی بیشتر نمایان می شود.تلویزیون سامسونگ Q70R دارای AMD Free Synce Compatible است که برای بازی  بسیار کاربردی است و در تلویزیون ال جی SM9000 وجود ندارد و تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. هر دوی این تلویزیون ها دارای محدوده دینامیکی بالا Active HDR هستند. تلویزیون ال جی SM9000 فرمت Dolby Vision و تلویزیون سامسونگ Q70R فرمت HDR10+ را پشتیبانی می کند. هر دوی این فرمت ها آخرین اساندارد های تصویر هستند ولی فرمت Dolby Vision بیشتر در دسترس است.

جمع بندی

تلویزیون ال جی SM9000 دارای صفحه نمایش نانوسل NanoCell  و تلویزیون سامسونگ Q70R دارای صفحه نمایش کیولد QLED است. این دو نوع تکنولوژی صفحه نمایش عملکرد تقریبا مشابهی دارند و آنچه در آنها به مقدار خیلی کم تفاوت ایجاد می کند آرایش پیکسلی در صفحه نمایش است، که در تلویزیون های ال جی از صفحه نمایش های IPS  و در صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ از آرایش عمودی VA استفاده شده است. بنابر این ویژگی ها، زاویه دید در تلویزیون های سامسونگ کمتر از تلویزیون های ال جی است و از طرفی کیفیت تصویر از روبه رو در تلویزیون های سامسونگ با تفاوتی کم، بیشتر از ال جی است. پردازنده ها در هر دوی این تلویزیون ها عملکرد فوق العاده ای دارند و نمی توان گفت که کدام یک برتری بر دیگر دارد. تلویزیون ال جی SM9000 دارای ورژن HDMI 2.1 است و تصاویر 4K را با فرکانس 120 هرتز ارائه می دهد  و عملکرد ایدآل دارد ، تلویزیون سامسونگ Q70R دارای  همان ورژن HDMI یعنی HDMI 2.1 است اما کارایی آن محدودتر است و تصاویر 2K را با فرکانس 120 هرتز ارائه می دهد. با این اوصاف انتخاب با خریدار است ولی به احتمال زیاد تلویزیون ال جی SM9000  کارایی بهتری دارد.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha