مقایسه و بررسی تلویزیون های نانوسل ال جی nano80 و nano79
مقایسه و بررسی تلویزیون های نانوسل ال جی nano80 و nano79

تلویزیون های ال جی نانوسل به مراتب کیفیت نمایش رنگ بهتری را به نسبت تلویزیون های LED بدون این فناوری دارند. نانوسل توسط ال جی در چند سال اخیر در تلویزیون ها اتخاز شده است. ال جی بعد از اتخاذ فناوری نانوسل در تلویزیون های خود از شیوه جدیدی برای نامگذاری تلویزیون های خود استفاده کرد تا کاربران راحتر بتوانند نوع تکنولوژی را در تلویزیون های ال جی تشخیص دهند. در این نوشته ما به تلویزیون های نانوسل و دو مدل از آن ها یعنی Nano80 و Nano79 می پردازیم.

نامگذاری و شماره مدل در تلویزیون های ال جی

 ال جی برای نامگذاری تلویزیون های خود از شیوه خاصی استفاده می کند. این شرکت تا به امروز تلویزیون های زیادی را با فناوری های متفاوت و کاربردی تولید کرده است. 
تلویزیون های اولد که برای ارائه تصویر از نور پس زمینه LED استفاده نمی کنند و پایه تولید نور در آن ها ارگانیکی است که به آن ها Organic LED یا OLED می گویند. تلویزیون های اولد به صورت تک حرف و عدد نامگذاری می شوند. برای مثال تلویزیون اولد ال جی C9 در سال 2019 تولید شده و عدد 9 بیانگر آن است. تلویزیون CX هم در سال 2020 تولید شده و حرف X نمایانگر سال 2020 است. در سال 2021 ال جی تلویزیون های اولد را به صورت C1 و یا G1 راونه بازار کرده است که عدد 1 بیانگر سال تولید 2021 است.
تلویزیون های نانوسل ال جی هم در سال 2019 در سری SM و در سال 2020 در سری Nano و در سال 2021 در سری QNED روانه بازار شده اند. البته در سال 2018 شاهد تلویزیون های نانوسل سری SK بودیم. در نامگذاری تلویزیون های نانوسل ال جی حرف S ویا عبارت Nano و یا QNED بیانگر وجود فناوری نانوسل است و حرف K و M و Nano بیانگر سال 2018 و 2019 و 2020 هستند. کیوند QNED مقداری از این بحث متفاوت است که به آن نمی پردازیم.
تلویزیون های LED ال جی با عنوان و شماره مدل های UM و UN زوانه بازار شده اند. که حرف M و N بیانگر سال 2019 و 2020 هستند. البته در سال 2021 به نظر می رسد که تلویزیون LED را شاهد نباشیم. در هر شماره مدل هر چه عدد بزرگتر باشد نشان از رده تولیدی جدید تر و امکانات نسبی بیشتر دارد. 
در این جا مشخص می شود که تلویزیون ال جی Nano80 و Nano79 هر دو در سال 2020 تولید شده اند و تلویزیون Nano80 بعد از تلویزیون Nano79 تولید شده است.

فناوری نانوسل، ارتقای سطح کیفیت رنگ تصویر

نانوسل کیفیت تصویر را دگرگون کرده است. این فناوری توانسته است تا فاصله ای هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت را با تلویزیون های LED ایجاد کند. 
نانوسل یک صفحه است که روی آن ذرات نانوکریستال وجود دارد. این ذرات به مانند فیلتر رنگ عمل می کنند و نور را شدت بخشیده و کمک می کنند تا رنگ هایی که در حالت عادی قابل نمایش نیستند با این فناوری قابل نمایش شوند. طیف رنگ در تلویزیون های نانوسل گسترده تر است و شفافیت تصویر ان ها بالا می باشد. این صفحه در بین نورپردازی و صفحه نمایش قرار می گیرد. این فناوری می تواند در ارتقای کیفیت تصویر هم نقش داشته باشد. هر چند در تلویزیون ها ارتقای کیفیت با 4K Uscaler صورت می گیرد اما این قابلیت در تلویزیون با فناوری نانوسل بهتر و کاربردی تر صورت می گیرد.

صفحه نمایش

صفحه نمایش در تلویزیون Nano80 ال جی از نوع IPS می باشد اما در تلویزیون Nao79برای اندازه صفحه نمایش 50 اینچ ضفحه نمایش VA است. صفحه نمایش VA کنتراست و بیشتر و نمایش رنگ سیاه عمیق بیشتری را دارد اما به نسبت صفحه نمایش IPS زاویه دید کمتر و برای نمایش تصویر HDR روشنایی کمتری را دارد. در تلویزیون Nano79 در اندازه های 55 اینچ و 65 اینچ نوع صفحه نمایش IPS است. صفحه نمایش VA بیشتر از روبه رو کیفیت تصویر را به خوبی ارائه می دهد.

نور پردازی

نور پردازی برای تلویزیون حیاتی است. یک تلویزیون اگر نور پردازی ایده الی را نداشته باشد نمی تواند کیفیت تصویر را به خوبی نمایش دهد. در تلویزیون Nano79 نور پردازی Direct و در تلویزیون nano80 نور پردازی Edge می باشد.
نورپردازی در نوع Direct روشنایی بیشتری را تولید می کند. در حالی که روشنایی با نور پردازی Edge کمتر است. در نور پردازی Direct آرایش لامپ های LED روی برد LED به صورت ماتریکسی با فاصلیه یکسان هستند و در نور پردازی edge لامپ های LED در کناره ها به صورت خطی قرار دارند. نور پردازی Direct مقداری مصرف انرژی و ضخامت را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب افزایش آن ها می شود. 

طراحی

تلویزیون Nano80 و تلویزیون Nano79 هر دو طراحی پایه کنار را دارند. این نوع از طراحی سازگاری بیشتری را با ساندبار ها دارد چرا که می توان در جلوی آنها از ساندبار استفاده کرد. تلویزیون ال جی Nano79 دارای ضخامتی بیشتر به نسبت تلویزیون Nano80 است. در هر دو تلویزیون از پورت های کاربردی  وموثر استفاده شده است اما تلویزیون Nano80 یک پورت HDMI بیشتر را دارد. حاشیه صفحه نمایش در هر دو تلویزیون کم است اما به نظر دیزان تلویزیون Nano80 بیشتر به دل می نشیند. 

کاربری گیمینگ و پورت ها 

تلویزیون Nano80 دارای فرکانس تصویر 60 هرتز است که این میزان از فرکانس به صورت استاندارد در نظر گرفته می شود. از طرفی تلویزیون ال جی نانوسل مدل nano79 دارای فرکانس تصویر 50 هرتز می باشد. آنچه تئوری نشان می دهد باید کیفیت تصویر در تلویزیون nano80  بیشتر باشد.  جدا از فرکانس تصویر این دو مدل از تلویزیون های ال جی کارایی یکسانی را برای بازی دارند. در انها بازی های PS5 و Xbox X با کیفیت تصویر 4K در نرخ ریم 60 هرتز قابل پشتیبانی است. 

صدا

ال جی در بیشتر تلویزیون های خود از صدا با توان صوتی 20 وات استفاده می کند. این تلویزیونها دارای دو اسپیکر هستند که هر کدام 10 وات خروجی صوتی را دارند. ال جی برای بهره مندی کاربران از ویژگی هایی چون Clear Voice  و یا ultra surround استفاده می کند که صدارا به صورت همه جانبه و فراگیر ارائه می دهند.اما وجود پورت HDMI ARC و یا Optical کم می کند تا بتوان صدا را بر روی اسپیکر های جانبی انتشار داد. با پورت HDMI ARC صدای  5.1 کاناله دالبی قابل انتشار و پخش است و لی پورت Optical در ان ها فقط فرمت های فشرده را انتقال می دهد. البته در صورت وجود پورت HDMI ARCدر سیستم صوتی بهتر است که از آن استفاده شود چون به نسبت پورت Optical کیفیت و پهنای باند بیشتری را داد.

جمع بندی

 تلویزیون های ال جی نانوسل به نسبت تلویزیون های LED کیفیت نمایش رنگ بیشتری را دارند.  تلویزیون nano80 به نسبت تلویزیون Nano79 از پردازنده قوی تر برخوردار است که تصویر را با نرخ فریم 60 فریم در ثانیه پردازش می کند در حالی که در تلویزیون Nano79 نرخ نوسازی تصویر 50 هرتز می باشد. یک پورت HDMI در تلویزیون nano80 بیشتر است.  هر دو تلویزیون پایه بغل هستند اما تلویزیون nano79 مقدار ضخامت بیشتر را دارد. تلویزیون nano79 از نورپردازی Direct استفاده می کند که روشنایی تصویر آن به نسبت تلویزیون nano80 بیشتر است. در اندازه 50 اینچ تلویزیون nano79 نوع صفحه نمایش VA است که کنتراست و نمایش رنگ سیاه عمیق در آن بیشتر از اندازه های دیگر و تلویزیون Nano80 است اما زاویه دید کمتری را دارد. این تلویزیون ها هر دو صدا و امکانات هوشمند مشابهی را دارند.  تلویزیون 50 اینچ ال جی مدل nano79 برای تماشا از روبه رو فوق العاده است در حالی که تلویزیون nano80 زاویه دید بهتری را دارد و می توان از کناره ها هم از کیفیت تصویر مطلوبی برخوردار بود

مقایسه و بررسی تلویزیون های شیائومی mi 4x و mi 4s

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه مجی کالا

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha