مقایسه تلویزیون سامسونگ q70t و q60t
مقایسه تلویزیون سامسونگ q70t و q60t

تلویزیون های سامسونگ کیولد را رد سال 2020 شاهد بودیم. سامسونگ تلویزیون های کیولد را با فناوری متفاوت از تلویزیون های LED روانه بازار می کند و در آن ها از ویژگی های متمایزی به جهت ارتقای سطح نمایش رنگ بهره برده است. در این نوشته ما دو تلویزیون پر فروش کیولد 2020 این شرکت یعنی تلویزیون ساسمونگ Q70T و تلویزیون سامسونگ Q60T را مورد بررسی قرار می دهیم. کیفیت تصویر، فناوری، نورپردازی، طراحی، کارایی برای بازی، ورودی و خروجی ها و در نهایت قابلیت های هوشمند در این تلویزیون ها به چه صورت است.

طراحی در تلویزیون سامسونگ

 بدون شک تلویزیون های سامسونگ به طراحی زیبا و جذاب معروف هستند، اما جذابیت از چه لحاظ؟ سامسونگ در تلویزیون های 2020 خود از طراحی Boundless استفاده کرده است. شاید Boundless نامی است که سامسونگ برای این نوع طراحی انتخاب کرده  و یا بعدا تلویزیون های سامسونگ اینگونه معروف شده اند. سامسونگ در این تلویزیون ها از حاشیه کمی برای صفحه نمایش استفاده می کند. برای نمونه به آن ها Three Sided Bezel هم می گویند. در تلویزیون کم بودن حاشیه صفحه نمایش می تواند به  جذابیت  تصویر کمک کند. در هر دو تلویزیون میزان حاشیه برابر با 0.9 سانتیمتر است. در تلویزیون Q70T میزان ضخامت برابر با 6.1 سانتیمتر  و در تلویزیون Q60T برابر با 5.9 سانتیمتر است. از نظر حاشیه و میزان ضخامت قاب تلویزیون تفاوت خاصی با هم ندارند. هر دو مدل پایه کنار بوده و به میز تلویزیون عریض نیاز دارند. این تلویزیون های با براکت هم به دیوار وصل می شوند و با ساندبار ها همسانی ظاهری زیادی خواهند داشت. در هر دو تلویزیون ، ورودی و خروجی های در کناره قاب تلویزیون قرار گرفته اند. 

صفحه نمایش

هر دو تلویزیون از صفحه نمایش VA استفاده می کنند. میدانید که این پنل کنتراست بالایی دارد و رنگ مشکی را به خوبی نمایش می دهد اما زاویه دید در آن کم است. در این پنل پیکسل ها آرایشی عمودی دارند و زیاد نور را از کناره های خود عبور نمی دهند. کنتراست و رنگ مشکی عمیق برای نمایش فیلم ها در فضای کم نور سینمایی می تواند بسیار کاربردی باشد. کنتراست در تلویزیون Q70T قدری بیشتر از کنتراست در تلویزیون Q60T می باشد. 

نوع شیشه صفحه نمایش

دو نوع شیشه پنل در تلویزیون استفاده می شود. شیشه پنل یا مات و یا براق است. اگر شیشه مات باشد به آن Matte و یا Antiglare گفته می شود و اگر براق باشد به آن Glossy گفته می شود. صفحه مات برای خواندن متون و یا زمانی که زیاد به تصویر فوکوس شود مناسب است و صفحه براق هم برای استفاده از تلویزیون در فضای روشن مناسب می باشد. در این تلویزیون ها صفحه نمایش نه براق و نه مات است. شیشه پنل در این تلویزیون ها دقیقا شبیه هم بوده و به صورت نیمه شفاف یا Semi Glossy می باشد. برای فضای تاریک و روشن مانند هم عمل می کنند اما بهتر است این تلویزیون ها روبه روی پنجره نصب نشوند چون در روز روشن کاربر کیفیت تصویر کمتری را دریافت خواهد کرد.

نمایش رنگ در تلویزیون های کیولد سامسونگ 

هردو تلویزیون مورد بررسی در این نوشته از یک فناوری استفاده می کنند. فناوری کیولد به منظور ارتقای سطح کیفی رنگ در این تلویزیون ها نقش آفرینی می کند. QLED به معنی Quantum LED است و معنی نورپردازی نقطه ای را می دهد. در این تلویزیون ها رنگ ها در دامنه ای گشترده نمایش داده می شوند. نورپردازی فوق العاده مدرنی در این تلویزیون گنجانده شده است که در ادامه آن را ارائه می دهیم. درصد نمایش رنگ های با NTSC  بسیار بالا می باشد. شما اگر تصویر این تلویزیون ها در کنار یک تلویزیون LED معمولی قرار دهید به خوبی متوجه می شوید که کیولد چقدر رنگ ها را غنی ارائه و پردازش می کند.

نورپردازی در تلویزیون کیولد Q70T و Q60T

 دراین تلویزیون ها از نورپردازی نوع Edge بهره گرفته شده است یعنی در آن لامپ های LED در کناره صفحه نمایش قرار دارند. اما نوع لامپ های ال ای دی با تلویزیون های دیگر و حتی تلویزیون های کیولد بالارده نیز متفاوت است. در این تلویزیون ها از نور پسزمینه Dual LED استفاده شده است که در یک نقطه به جای یک لامپ از دو لامپ استفاده شده است. یکی از لامپ ها نور سفید و دیگری نور زرد را منتشر می کند. این نوع نور پردازی دامنه نمایش رنگ های نزدیک به هم را افزایش می دهد. تاریکی منطقه ای در این تلویزیون ها به کار نرفته است و همان Frame Dimming برای ایجاد کنتراست استفاده شده است که کاربردی هم ندارد.

بهترین تلویزیون سامسونگ برای گیمینگ

کدام تلویزیون از میان آن دو برای بازی بهتر است؟

تلویزیون سامسونگ Q70T فرکانس 120 هرتز را دارد و در آن یک پورت HDMI ورژن 2.1 است. در این تلویزیون از VRR و یا ALLM استفاده شده است. بازی های مدرن با نرخ تصویر 120 هرتز با کیفیت 4K در این تلویزیون قابل نمایش هستند. از طرفی تلویزیون Q60T دارای فرکانس 60 هرتز است و در آن ورژن HDMI برابر با 2.0 است. شما در این تلویزیون بازی ها را با فرکانس 60 هرتز مشاهده می کنید و تازه در آن از VRR استفاده نشده است. VRR فرکانس تصویر تلویزیون با بازی را همسان می کند تا نویز و بلور تصویر برداشته شود. 

هر دو تلویزیون ALLM را دارند و در زمان بازی نرخ انتقال داده در پورت ها افزایش می یابد. سرعت انتقال داده با رزلوشنی که پشتیبانی می کنند فوق العاده است. گیمر ها و یا کاربران می توانند خیلی سریع نتیجه عملکرد بازی را روی تلویزیون تماشا کنند. با این اوصاف تلویزیون Q70T برای بازی عملکردی به مراتب بیشتر دارد.

ورودی و خروجی ها

تلویزیون سامسونگ Q60T دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0 است ولی تلویزیون Q70T دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0  و 1 پورت HDMI ورژن 2.1 است. هر دو دارای 2 پورت USB ورژن 2.0 هستند. پورت های اپتیکال، شبکه و آنتن در هر دو مشترک است اما تلویزیون Q60T دارای پورت کامپوزیت است که برای دستگاه های قدیمی کاربرد دارد ولی در تلویزیون سامسونگ Q70T از این پورت استفاده نشده است. در هر دو تلویزیون پورت HDMI دارای ویژگی ARC و eARC می باشد. می توان برای انتقال صدا به ساندبار از آن ها استفاده کرد. در تلویزیون Q60T پورت HDMI شماره دوم و در تلویزیون Q70T پورت HDMI شماره سوم دارای ویژگی کانال بازگشت صوتی ARC هستند.

صدا و قابلیت های هوشمند 

هر دو مدل از صدای 20 وات بهره گرفته اند و از نظر ویژگی های صوتی دقیقا شبیه هم هستند. تایزن در آن ها با ورژن 5.5 نقش افرینی می کند و قابلیت های هوشمند همسان و فوق العاده ای دارند. در هر هر دو از جستجوی صوتی پشتیبانی می شود و قابلیت های الکسا و گوگل اسیستنت هم قابل اجرا می باشد. ریموت کنترل این تلویزیون ها هوشمند است و بیشتر در آن ها از اسکرول استفاده می شود. 

قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ Q60T

قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ Q70T

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha