راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

کولر گازی یکی از وسایلی پرمصرف است که مخصوصا در فصل تابستان زیاد از آن استفاده می شود. کولر گازی می تواند قابلیت سرد و گرم را داشته باشد اما معمولا قابلیت سرد آن مورد استفاده قرار می گیرد. با آمدن فصل گرما حتما قصد دارید یک کولر گازی را برای خود خریداری کنید. مشخصاتی از کولر گازی و یا میزان ظ فیت و یا اصلا ابعاد فضای شما می تواند در انتخاب بهترین کولر گازی نقش و تاثیر خود را داشته باشد. در این نوشته ما راهنمای کاملی را از خرید کولر گازی ارائه می دهیم.

 

گاز سرمایشی در کولر گازی

 شاید زیاد توجه نمی کنید که کولر گازی شما چه گازی را استفاده می کند. گاز های سرمایشی که امروزه زیاد معمول هستند، گاز R410A و یا R22 می باشند. هر کدام از این گاز ها مزایا و معایب خود را دارند که در زیر به آن اشاره می کنیم. 
گاز R22 قبل از سال 2010 استاندارد استفاده در کولر گازی و دیگر محصولات سرمایشی را داشته است و از سال 2010 به بعد استاندارد خود را به گاز R410a داده است. گاز R22 قابلیت شارژ در جا دارد. زمان که کولر گازی شما نیاز به شارژ مجدد دارد می تواند توسط یک تکنسین شارژ شود. هزینه این گاز کم بوده و هزینه شارژ کردن کمپر سور با آن نیز پایین است. گاز R22 دارای میزان تخریب بر روی لایه اوزن می باشد که از نظر زیست محیطی استفاده از آن توصیه نمی شود.
گاز R410a دارای آنتالپی بالا است و می تواند خیلی سریع گرما را جذب کند. چون قدرت جذب بالایی را دارد می تواند کمک کند تا کمپرسور زیاد تححت فشار دمایی قرار نگیرد و کمپرسور همیشه در دمای پایین کار می کند. معمولا کمپرسور هایی که از این گاز استفاده می کنند دارای روغن لوبریکانت سنتتیک هستند. این روغن قدرت حلال پذیری بالا داشته و از گرم شدن بیشتر از حد موتور جلوگیری می کند. شارژ کردن این گاز سختی کار را دراد و هزینه آن زیاد می باشد. گاز R410a در صورت نشتی ترکیبات آن تغییر می کند و عملکرد سرمایشی را دچار اخلال خواهد کرد. 

 

کمپرسور در کولر گازی

 به موتور کولر گازی کمپرسور می گویند و شاید با این دلیل باشد که موتور کولر گازی گاز را متراکم می کند. کمپرسور در کولر گازی انواعی مختلف دارد. کمپرسور روتاریف کمپرسور اسکرول و کمپرسور پیستونی معمول ترین آن ها می باشند. کمپرسور روتاری و اسکرول میزان مصرف انرژی کمتری دارند اما کمپرسور پیستونی انرژی زیادی را مصرف می کند و برای مناطق بسیار گرم کاربرد دارد.

 

اینورتر  و غیر اینورتر در کولر گازی

 اینورتر یک قطعه الکترونیکی است که در کولر گازی دو نقش را ایفا می کند. اولا از کولر گازی در برابر تغییرات ولتاژ محافظت می کند و شاید کمک هم می کند تا کولر گازی با ولتاژ و جریان کشی پایین کار کندف دوما اینورتر تر کارایی سرد کنندگی را افزایش می دهد  ومیزان مصرف انرژی را به حداقل می رساند. کولر گازی های ال جی دارای اینورتر و بعضا کنترال آمپر می باشند. کمپر سور کولر گازی اینورتر دار، خاموش نمی شود و در زمان که که فضا را سرد کرد دور آن کاهش می یابد و در زمان لازم دور آن افزایش پیادا می کند، چون موتور از حالت خاموش شروع به کار نمی کند، میزان مصرف انرژی آن پایین می آید. 

 

رده اب و هوایی در کولر گازی

 رده اب و هوایی معیاری برای تعیین میزان گرمی و سرد هوا می باشد. برای نمونه رده T3 به مناطقی گفته می شود که دارای دمای 65 درجه سانتیگراد بالای صفر و 10 درجه سانتیگراد پایین صفر می باشند. اما در کمپرسور رده آب و هوایی و یا کلاس آب و هوایی به چه منظور است؟
کمپرسور با رده اب و هوایی معرفی می شود. کمپرسور با رده آب و هوایی T3 این معنی را می دهد که می تواند دمای 65 درجه را تحمل کند به گونه ای که از کارایی سرد کنندگی آن کاسته نشود. برای مناطق گرم و خشک قسمت های میانی و یا جنوب کشور، کمپرسور T3 و برای مناطق گرم ومعتدل رده اب و هوایی T2 و T می تواند کاربردی باشد.

 

استفاده از کولر گازی با ظرفیت مناسب

کولر گازی های موجود در بازار ، ظرفیت های متفاوتی را دارند. کولر گازی را باید درست انتخاب کرد. شما وقتی برای یک فضای کوچک از کولر گازی بزرگ استفاده می کنید میزان مصرف انرژی را بالا برده اید و هر چند هوا سرد می شود اما رطوبت زدایی به خوبی صورت نمی گیرد چراکه فرایند سریع می باشد. زمانی که کولر گازی با ظرفیت کم را برای یک فضای بزرگ استفاده می کنید نه تنها قدرت سرد کردن هوای اتاق را ندارد بلکه میزان مصرف انرژی هم بالا می رود. 

 

نحوه انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب

شما باید الا فضای خود را بشناسید و اطلاعی را در زمینه مشخصات کولر گازی داشته باشد. اینکه کولر گازی چه نوع گاز، چه نور رده اب و هوایی و یا چه کمپرسوری را استفاده می کند بسیار مهم است. در مورد گاز و رده آب و هوایی توضیحاتی را دادیم ولی ظرفیت را چگونه انتخاب کنیم؟
شما یک فضا را دارید و متراژ آن یا مساحت را در دسترس دارید، می توانید با استفاده از جدول زیر ظرفیت مناسب را انتخاب کنید.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha