مقایسه و بررسی تلویزیون های ال جی 2021 مدل up7550 و up7750
مقایسه و بررسی تلویزیون های ال جی 2021 مدل up7550 و up7750

ال جی تلویزیون های خود را در سال 2021 با کارایی و طراحی متفاوتی نسبت به قبل وارد بازار کرده است و در این نوشته ما می خواهیم تلویزیون های LED سری UP یعنی تلویزیون ال جی UP7750 و تلویزیون ال جی UP7550 را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار دهیم. 

 

تلویزیون های LED ال جی 2021

 ال جی در سال 2021 در نامگذاری تلویزیون های خود از حرف P استفاده می کند. برای نمونه در سری UP می توان گفت که این شری متعلق به سال 2021 می باشد. در این سری تلویزیون های LED مشخصات و کاربری های متفاوت دارند که به دو مدل از ان ها در این نوشته پرداخته ایم. در UP حرف U بیانگر کیفیت آلترا اچ دی یا 4K می باشد و حرف P هم سال تولید را نشان می دهد. تلویزیون UP7550 و تلویزیون UP7750 هر دو در این سری قرار دارند. 

 

صفحه نمایش و آرایش پیکسلی

در هر دو تلویزیون ال جی از یک صفحه نمایش یعنی IPS استفاده شده است. ال جی در تلویزیون های 50 اینچ و 60 اینچ خود از پنل IPS استفاده نمی کند و پنل VA را برگزیده است که متناسب با آن کارایی تلویزیون متفاوت می شود. این دو تلویزیون ال جی در سال 2021 بسیار خوش فروش خواهند بود چون قیمتی مقرون به صرفه دارند و از طرفی می توانند قابلیت های فراتری را به نسبت قیمت داشته باشند. آرایش پیکسلی در این تلویزیون های ال جی موجب شده تا حدودی پنل ضد ضربه باشد و از زاویه دید هم افزایش پیدا کند. عمق نمایش رنگ در هر دو مورد برابر با 8 بیت است و می توانند 16.7 میلیون رنگ را با درصد بالایی نمایش دهند. در زمینه پنل تلویزیون ال جی UP7750 و UP7550 تفاوتی با هم ندارند. 

 

 زاویه دید و تماشای تصویر از کناره ها

معمولا کاربر دوست دارد از هر زاویه ای کیفیتی مطلوب را دریافت کند. برای نمونه شاید در زمانی که در آشپزخانه مشغول کار هستید بخواهید کیفیتی مطلوب را دریافت کنید. این تلویزیون های ال جی به غیر از اندازه های 50 و 60 اینچ دارای زاویه دید بالایی هستند و به این معنی که می توانند روشنایی و رنگ کافی را از کناره پیکسل ها نیز انتشار دهند. در هر دو مدل یعنی UP7550 و UP7750 زاویه دید بالا است. 

 

نورپردازی و روشنایی

نور پردازی خود در کیفیت بهتر و روشن تر تصویر نقش زیادی را دارد. این تلویزیون ها هر دو دارای نورپردازی مستقیم هستند. نورپردازی Direct می تواند روشنایی بالایی را تامین کند به گونه ای که در هر دو میزان روشنایی تقریبا در حدود 300 کاندلا بر متر مربع می باشد. تصویر شفاف و غنی از رنگ در سطح LED با این تلویزیون ها قابل نمایش می باشد. 

 

کارایی برای نمایش محتوای موجود

 امروزه محتوایی که در بازار وجود دارند، نرخ فرین 24 تا 60 فریم در ثانیه را دارند و این تلویزیون های ال جی با فرکانس تصویر 50 هرتز می توانند به خوبی نویز و بلور را به حداقل برسانند. در واقع در هر دو فرکانس تصویر 50 هرتز است و در آن ها هر فریم 50 بار بازنمایش می شود. این تلویزیون ها محتوای 120 فریم را نیز نمایش می دهند اما ممکن است مقداری لرزش در تصویر مشهود باشد. 

 

ورودی و خروجی ها

 در زمینه پورت های تلویزیون تفاوتی بین مدل  UP7750 و UP7550 نیست. این تلویزیون ها از 2 پورت HDMI و 1 پورت USB استفاده می کنند و پورت شبکه، اپتیکال، آنتن و کامپوننت در آن ها وجود دارد. ورژن پورت های HDMI از نوع 2.0 می باشد که بیشترین پهنای باند برابر با 18 گیگابایت را دارد. ال جی دز این تلویزیون های از ARC یا همان قابلیت بازگشت صوتی استفاده کرده است تا داده های صوتی با کارایی و کیفیت بالایی انتشار و یا انتقال یابند. پورت شماره دوم HDMI دارای قابلیت ARC می باشد. 

 

پردازنده و برد الکترونیکی

 پردازنده 4 هسته ای LM21A سابقه ای دیرینه در تلویزیون های ال جی دارد. تلویزیون های ال ای دی  ال جی مانند UP7550 و UP7750 دارای پردازنده چهار هسته ای بوده و در چهار مرحله تصویر را نویز برداری می کنند. این تلویزیون به واسطه همین پردازنده است که می توانند تصویر را ارتقای کیفیت دهند. در هر مرحله قسمتی از تصویر مورد پردازش قرار می گیرد و در نهایت تصویر شفاف و کاربردی بر روی تلویزیون ظاهر می شود. 

 

قابلیت ارتقای کیفیت تصویر

هر تلویزیون امروزه قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را دارد. تلویزیون های LED ال جی تصویر را به خوبی ارتقای کیفیت می دهد می دهند مخصوصا زمانی که تصویر غیر 4K باشد این قابلیت ارتقای کیفیت تصویر بیشتر به چشم می آید. تصاویر Full HD و یا HD به خوبی بر روی این تلویزیون با روشنایی بالا نمایش داده می شوند. در آن ارتقای کیففیت به صورت افزایش روشنایی با Active HDR می باشد که در داده های تصویر داده هایی مربوط به روشنایی هم ادفام می شود.

 

محتوای HDR

 HDR یا محدوده دینامیکی فرمت هایی از تصویر هستند ک کیفیت بالا داشته و برای این که همه جزئیاتی که دارند بر روی پنل نمایش داده شود بایستی پنل روشنایی بالایی را داشته باشد. تلویزیون با روشنایی بیشتر فرمت های بیشتری را می تواند پشتیبانی کند. هر دو تلویزیون از فرمت HDR10 Pro پشتیبانی می کنند و می توانند با روشنایی پنلی که دارند جزئیات این فرمت دینامیکی را نمایش دهند. در واقع فرمت های SDR همان فرمت هایی هستند که بر روی آنتن انتقال داده می شوند و ال جی در هر دو مدل خود آن ها را بسیار روشن و شفاف ارائه می دهد. 

 

صدا و قابلیت های صوتی

 شاید می توان گفت که بیشتر تلویزیون های LED موجود در بازار توان صوتی 20 وات را دارند. تلویزیون  های سری UP ال جی هم دارای همین روند می باشند. در هر دو تلویزیون ال جی از دو اسپیکر استفاده شده است که هر کدام توان 1 وات را دارند. قابلیت هایی چون پخش صدا با بلوتوث و یا افزایش کیفیت صدا در زمان انتقال و... در هر دو تلویزیون موجود می باشد و در زمینه صدا تفاوتی با هم ندارند.

 

طراحی و دیزاین

هم تلویزیون UP7550 و هم تلویزیون UP7750 دارای دو پایه در کناره ها هستند که این پایه ها وزن تلویزیون را به خوبی نگه داشته و از لرزش آن جلوگیری می کنند. دو پایه V شک در کناره تلویزیون قرار می گیرند و فضایی مناسب را برای ساندبار فراهم می کنند. رنگ قاب و فریم در هر دو مشکی بوده و تلویزیون به صورت کلی از نظر رنگ یکدست می باشد. پورت ها هم در کناره قاب و هم در قسمت پشتی قرار گرفته اند و در هر صورت دسترسی به پورت ها آسان می باشد. 

 

قابلیت های هوشمند 

ال جی در تلویزیون های 2021 از ورژن جدیدی ازWebOS استفاده کرده است. ورژن 6.0 قابلیتی فوق العاده دارد و از ان می توان به منوی جدید و جذاب تر و یا ویژگی Game Optimizer اشاره کرد. در این تلویزیون های ال جی قابلیت های هوشمند شبیه بوده و تفاوت خاصی را با هم ندارند. هر دو تلویزیون هم با ریموت هوشمند MR21 همراه می باشند که قابلیت NFC یا مادون قرمز دارند. 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha