مقایسه تلویزیون های 86 اینچ ال جی un8080 و up8050
مقایسه تلویزیون های 86 اینچ ال جی un8080 و up8050

تلویزیون در اندازه صفحه نمایش بزرگ مخاطبان خاص خود را دارد. محیط استفاده تلویزیون  و مساحت فضا می تواند د رانتخاب اندازه صفحه نمایش تاثیر گذار باشد. تلویزیون 86 اینچ در حال حاضر بزرگترین اندازه پنل است که در بازار موجود می باشد. ال جی تلویزیون هایی در اندازه های 86 اینچ و سامسونگ هم بزرگترین اندازه پنل 85 اینچ را دارد. معمولا این تلویزیون ها برای دکوراسینونی خاص و ویژه استفاده می شوند. در این نوشته ما تلویزیون UN8080 ال جی تولید 2020  را با تلویزیون UP8050 تولید 2021 مورد مقایسه بررسی قرار می دهیم.

 

صفحه نمایش IPS و یا VA

ال جی در تلویزیون های خود از پنل VA و پنل IPS استفاده می کند در تلویزیون UN8080 و تلویزیون UP8050 از پنل IPS استفاده شده است. این پنل می تواند کارایی بالایی برای نمایش تصویر بازی داشته باشد چراکه میزان زمان پاسخگویی در ان بسیار کمتر از دیگر انواع پنل است . IPS امروزه در گوشی های تلفن همراه و یا مانتیتور ها و یا تلویزیون به طور فزاینده ای استفاده می شود  و تقریبا به نسبت دو نوع پنل دیگر یعنی TN و VA پر استفاده تر می باشد.

 

عمق نمایش رنگ در تلویزیون ال جی UN8080 و UP8050

 عمق نمایش رنگ به میزان رنگ هایی گفته می شود که یک تلویزیون می تواند نمایش دهد. عمق نمایش رنگ در هر دو تلویزیون برابر با 8 بیت است. این میزان از عمق پنل می تواند رنگ هایی تا دانمنه 16.7 میلیون عدد را نمایش دهد اما همیشه درصدی از این رنگ ها بر روی پنل ظاهر می شوند که به آن درصد نمایش رنگ های NTSC می گویند.

 

 فرکانس تصویر

فرکانس تصویر در هر دو تلویزیون برابر با 100 هرتز می باشد. از آنجا محتوای 4K و یا هر نوع رزولوشنی که تولید می شوند بیشتر نرخ فریم 25 فریم را دارند به این تلویزیون ها به خوبی پردازش می شوند. فرکانس تصویر به تعداد نمایش فریم تصویر در تلویزیون می گویند. در این تلویزیون ها هر فریم تصویر به صورتی 100 بار بازنمایش می شود. میزان نویز و بلور در این تلویزیون ها به خوبی برداشته شده و در نهایت تصویری با کیفیت و با شفافیت بالا نمایش داده می شود.

 

نورپردازی و روشنایی

هم در تلویزیون UN8080 و هم در تلویزیون UP8050 از نورپردازی مستقیم استفاده شده است. نورپردازی مستقیم به نسبت نورپردازی Edge روشنایی بیشتری را دارد وتا حدودی مصرف انرژی در آن هم به نسبت بیشتر است هر چند مصرف انرژی تلویزیون بسیار می باشد. روشنایی در این تلویزیون ها برابر با 350 نیت است که برای پشتیبانی از فرمت های HDR هم کافی می باشد. روشنایی تلویزیون می تواند کارایی تلویزیون را در محیط های روشن محک بزند. کارایی این تلویزیون ها در محیط پر نور به چه صورت است. 

 

کارایی تلویزیون UN8080 و UP8050 در محیط پر نور

 در تلویزیون خود شیشه پنل می تواند در کارایی نمایش تصویر تاثیر بگذارد. شیشه پنل در این تلویزیون های ال جی از نوع نیمه براق است. شما می توانید با این تلویزیون ها در محیط پر نور هم نهایت شور و هیجان را داشته باشید و جزئی ترین المان ها را تماشا کنید. صفحه نمایش IPS بیشتر نور محیط را منعکس می کند و موجب می شود تا کاربر همه جزئیات تصویر را دریافت کند.

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی

کنتراست در این تلویزیون مناسب است. نورپردازی مستقیم می تواند کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیقی را موجب شود. در این تلویزیون ها از تاریکی منطقه ای استفاده نشده است. تاریکی منطقه ای برای افزایش کنتراست می باشد. این تلویزیون ها رنگ مشکی را نسبتا خوب نمایش می دهند اما خود نمی توانند در این زمینه کارایی تلویزیون های سامسونگ را داشته باشند. کنتراست و نمایش رنگ مشکی بیشتر برای جذابیت نمایش فبلم ها به کار می رود

 

فرمت های HDR 

فرمت های دینامیکی به فرمت هایی می گویند که در آن ها جزئیات تصویر زیاد بوده و از نظر فشرده سازی، داده های آن ها کمتر متراکم شده است. فرمت های دینامیکی برای نمایش به روشنایی نیاز دارند. تلویزیون UP8050 و UN8080 با توجه به روشنایی که دارند می توانند از فرمت های HDR و HDR10 PRO پشتیبانی کنند.

 

توان صوتی و سیستم های وابسته

توان صوتی درهر دو تلویزیون برابر با 20 وات  است. این میزان از توان صوتی به صورت استاندارد در نظر گرفته شده است. هر دو تلویزیون ال جی  از دالبی دیجیتال و DTS پشتیبانی می کنند و می توانند صدایی همه جانبه 5.1 کاناله را محقق کنند. در این تلویزیون ها از پورت HDMI eARC استفاده شده است که می تواند کیفیت مطلوبی از صدا را بر روی ساندبار ها پخش کند. 

 

ورودی و خروجی ها

تلویزیون UP8050 دارای 4 پورت HDMI است که 2 عدد از آن ها دارای ورژن 2.1 و 2 عدد دیگر ورژن 2.0 را دارند. تلویزیون UN8080 هم به مانند تلویزیون UP8050 دارای می باشد. در تلویزیون UP8050 از دو پورت USB و در تلویزیون UN8080 از 3 پورت USB استفاده شده است. هر دو تلویزیون دارای پورت های کامپوننت و کامپوزیت می باشند و پورت شبکه و اپتیکال و ... در آن ها مشترک می باشند. در پورت HDMI شماره سوم آن ها از ویژگی بازگشت صوتی eARC استفاده شده است که برای انتقال صدا به کار می رود. 

 

قابلیت های هوشمند

تلویزیون UP8050 در سال 2021 تولید شده و از ورژن 6.0 سیستم عامل WebOS استفاده می کند. این تلویزیون ریموت کنترل MR21 را دارد و طراحی ارگونومیکی تر به نسبت ریموت کنترل MR20 دارد. قابلیت هایی چون Game Optimizer در این تلویزیون موجب شده تا تنظیمات تلویزیون برای تصاویر بازی کاربردی تر باشد. هر چند تلویزیون UN8080 هم کاربردی بوده ولی جدید بودن دامنه کارایی هوشمند در تلویزیون UP8050 می تواند جذاب تر باشد. 

 

طراحی و نمای ظاهری 

هر دو تلویزیون دارای طراحی پایه کنار می باشند و این تلویزیون ها در این زمینه شبا هت زیادی را دارند. تلویزیون UP8050 دارای ضخامت قاب کمتر و میزان حاشیه پنل کمتر می باشد. هر چه میزان حاشیه صفحه نمایش کمتر باشد جذابیت نمایش تصویر بهتر و بیشتر می باشد. این تلویزیون ها هر دو بر روی دیوار نصب می شوند که تلویزیون UP8050  می تواند کاربردی تر باشد. پورت ها در این تلویزیون در کناره قاب هم قرار گرفته اند که در صورت نصب بر روی دیوار همچنان در دسترس می باشند. در اندازه 86 اینچ باید میز تلویزیونی عریض برای آن ها تهیه شود چراکه پایه ها را در کناره ها دارند.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha