تفاوت تلویزیون های نانوسل nanocell ال جی و کیولد qled سامسونگ
تفاوت تلویزیون های نانوسل nanocell ال جی و کیولد qled سامسونگ
 فناوری نانوسل و کیولد در سال های اخیر به ترتیب در تلویزیون های ال جی و سامسونگ قرار گرفته اند. این فناوری ها هر کدام به یک شرکت تولید تلویزیون مربوط می شود و حاصل تلاش های همان شرکت است. فناوری نانوسل برای شرکت ال جی و فناوری کیولد برای شرکت سامسونگ است. تلویزیون های زیای تحت عنوان مدل ها و نام های مختلف با این فناوری ها توسط این دو شرکت بزرگ تولید کننده تلویزیون روانه بازار شده اند و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و کاربران را راضی نگه داشته اند.  در این نوشته نحوه عملکرد و کارایی نمایش تصویر توسط این دو فناوری یعنی NanoCell و QLED را بررسی می کنیم.
 

تلویزیون LED چگونه کار می کند؟

در واقع LED به معنی light emmiting Diode است، یعنی نور از دیود های نوری منتشر می شود. این دیود های نوری در پشت صفحه نمایش قرار می گیرند و خود صفحه نمایش LCD نام دارد و مخفف Liquid Crystal Display است. این صفحه نمایش از بلوک های بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است و بسته به شدت نور، رنگ های سبز، قرمز و آبی را درست می کنند و در نهایت تصویر را بر روی صفحه نمایش ارائه می دهند. شرکت های تولید کننده تلویزیون با ایجاد تغییر در ساختار نور پس زمینه ، یعنی LED Back light موجب کیفیت تصویر بالاتر و نمایش رنگ های غنی تر و حتی روشنایی بیشتر صفحه نمایش شده اند. این شرکت ها با دو فناوری ویژه به نام های نانوسل NanoCell و کیولدQLED انقلابی را در نمایش تصویر ایجاد کرده اند.
 

فناوری کیولد QLED در تلویزیون ها

این فناوری متعلق به شرکت سامسونگ و حاصل تلاش های آن شرکت است و شاید در تلویزیون های دیگر با برند های متفاوت از این فناوری استفاده شده باشد ولی در هر صورت شرکت استفاده کننده آن را از شرکت سامسونگ خریده است چراکه این فناوری از ارث و میراث شرکت سامسونگ بزرگ است.  این فناوری یک صفحه نازک دارای ذرات نانو کریستالی است که نور منتشر شده توسط LED های پشت صفحه نمایش بر پایه نقطه کوانتومی دقیق تر کرده و موجب اشباع نور سبز و قرمز می شود. فناوری کیولد  بر روی صفحه نمایش های VA انجام می شود چراکه شرکت سامسونگ از این نوع صفحه نمایش ها استفاده می کند. صفحه نمایش های VA به صفحه نمایش هایی گفته می شود که آرایش پیکسل ها در آن عمودی بوده و دارای زاویه دید کم و  روشنایی صفحه نمایش و نمایش رنگ های غنی هستند.
 

فناوری نانوسل NanoCell

این فناوری متعلق به شرکت ال جی است. در واقع عملکرد بسیار شبیهی به فناوری کیولد دارد.  در این فناوری هم مانند فناوری کیولد یک صفحه نازک با ذرات نانوکریستال قرار گرفته است که این صفحه دیگر مانند صفحه کیولدی سامسونگ نور را دقیقتر نکرده بلکه این صفحه طول موج های ضعیف نور را با یک الگوریتم یا حذف کرده و یا آنها را تقویت می کند و نتیجه عملکرد آن نمایش رنگ های غنی و شفافیت صفحه نمایش است. از آنجا که در تلویزیون های ال جی از صفحه نمایش های IPS استفاده می شود و فناوری نانوسل هم بر روی این صفحه نمایش ها پیاده می شود، صفحه نمایش های نانوسلNanoCell زاویه دید بالایی را خواهند داشت.
سمت راست تصویر در تلویزیون نانوسل و سمت چپ تصویر در تلویزیون بدون این فناوری است.
 

کدام یک از این فناوری های نانوسلNanoCell یا کیولدQled بهتر است؟

 در اینجا هدف بر آن است که این دو فناوری را مقایسه کنیم در واقع بهتر بودن هر یک از این فناوری ها دست مانیست و آنچه تعیین می کند انتخاب خریدار است. تلویزیون های نانوسل NanoCell  و کیولد QLED دارای ویژگی مشترک مانند نمایش رنگ های  های غنی و متنوع، روشنایی صفحه نمایش و کیفیت تصویر بالا هستند ولی چون تلویزیون های نانوسل از صفحه نمایش های IPS که آرایش پیکسل افقی دارند استفاده می کنند زاویه دید بالاتر و تلویزیون های کیولدQLED چون از صفحه نمایش های VA استفاده می کند زاویه دید کمتر و در عوض کنتراست  و نمایش تصویر آنها از روبه رو بیشتر است. تلویزیون نانوسل برای یک خانواده با جمعیت زیاد، برای نمایش تصاویر کنسول بازی، تماشای تصاویر از گوشه و کنار فوق العاده است و تلویزیون کیولد با نمایش رنگ های غنی و کنتراست و روشنای صفحه نمایش بالا از روبه رو، برای کسانی که از روبه رو به صفحه نمایش تماشا می کنند مناسب است. در نهایت خریدار با توجه به نحوه استفاده خود از صفحه نمایش از میان این فناوری های فوق العاده کارا، یکی را انتخاب می کند چون که هر کدام کارایی ویژه ای دارند و نمی توان گفت دقیقا کدام یک بهتر از دیگری است.
در سال 2020 تلویزیون های نانوسل و کیولد زیادی توسط شرکت ال جی و سامسونگ روانه بازار شد. این تلویزیون تفاوت هایی را با تلویزیون های سال 2019 داشتند و بیشتر تفاوت هم به ویژگی های هوشمند و یا کاربری مربوط می شد. تلویزیون های کیولد سامسونگ 2020 برای گیمر ها خبر هایی خوب را داشتند چراکه این تلویزیون ها دارای ویژگی هایی چون Game Mode و ALLM بودند که سرعت انتقال داده های ارسالی از کنسول بازی را افزایش می دادند. تلویزیون های نانوسل ال جی هم تحت عنوان Nano روانه بازار شدن و از لحاظ کیفیت تصویر با تلویزیون های سری SM ال جی تقریبا یکی بودند ولی ویژگی های هوشمند ارتقا یافته ای را داشتند. برای خرید تلویزیون لازم است که کاربر ویژگی ها و مشخصات تلویزیون را مدنظر داشته باشد تا بتواند بهترین تلویزیون را انتخاب کند. نانوسل و کیلود دو فناوری هستند که بسیار به هم شباهت دارند و آنچه در آن ها تفاوت ایجاد می کند نوع پنل است که سامسونگ برای  برای تلویزیون های کیولد از پنل VA و ال جی برای تلویزیون های نانوسل از پنل IPS استفاده می کند.در نتیجه تلویزیون های ال جی زاویه دید بالا و تلویزیون های سامسونگ از روبه رو کیفیت تصویر و نمایش رنگ فوق العاده ای دارند. 
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha