نشانه های خالی شدن گاز یخچال
نشانه های خالی شدن گاز یخچال

گاز یخچال سیالی است که عمل خنک سازی را در یخچال های معمولی، فریزر و صنعتی بر عهده دارد. این گاز می تواند از ترکیب چند گاز شیمیایی یا یک گاز واحد تهیه شده باشد. هر یخچال به کمک یک سیکل تبریدی (چرخه فشرده سازی بخار) عمل خنک سازی را انجام می دهد. به این شکل که سیال مبرد در حالت گازی وارد کمپرسور یخچال می شود. سپس در داخل کمپرسور فشار سیال بالا رفته و گرمای زیادی را دریافت می‌کند. سپس این گاز که در حالت فوق داغ قرار دارد، درون لوله های کندانسور به جریان در آمده، با از دست دادن دما به حالت مایع در می آید. پس از آن سیال مبرد با عبور از یک شیر فشار شکن، آمادۀ ورود به داخل محفظۀ یخچال یا همان اواپراتور می گردد. با عبور سیال از شیر فشار شکن، فشار آن کاهش یافته و در حالت مایع اشباع یا فوق سرد وارد اواپراتور می شود. با چرخش سیال مبرد در داخل اواپراتور، گرمای داخل محفظۀ یخچال دریافت شده و عمل خنک سازی انجام می شود. سیال مبرد نیز با دریافت گرمای داخل یخچال دوباره به گاز تبدیل می شود. این مبرد می تواند یکی از انواع گازهای CFC (همان گاز فریون) باشد یا اینکه ترکیبی از این گازها را در خود داشته باشد. طراحی یخچال های امروزی تماماً وابسته به گاز یخچال است. در نخستین یخچال های مصنوعی تولید شده اغلب از آمونیاک به عنوان سیال مبرد استفاده می شد با اینکه آمونیاک کارایی مناسبی داشت، اما قابل اشتعال بود و در صورت نشت پیدا کردن می توانست باعث مسمومیت افراد هم بشود. به همین خاطر کم کم استفاده از آمونیاک کنار گذاشته شد و شرکت های تولید کنندۀ یخچال به سراغ گازهای دیگری رفتند. از جمله گازهای یخچالی که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند، گازهای فریون است. نخستین گاز فریونی که در یخچال مورد استفاده قرار گرفت، مشهور به فریون 12 بود. گازی بی بو که عملکرد مناسبی داشت. اما به خاطر مسائل زیست محیطی کنار گذاشته شد. فریون گازی است که می تواند باعث تجزیۀ شیمیایی ترکیب اوزون شود و به لایۀ اوزون صدمه بزند. امروزه به همین خاطر از سیال های متفاوت و با ترکیب های شیمیایی متفاوتی به عنوان گاز یخچال استفاده می شود. از این جمله می توان به ترکیب هایی مثل R22، R407، R600، R134 و … اشاره کرد. در ادامه مطلب با نشانه های خالی شدن گاز یخچال با ما در مجی کالا همراه باشید.

چگونه بفهمیم گاز یخچال خالی شده است؟

نشانه های خالی شدن گاز یخچال

بعضی از مشتریان به اشتباه فکر می‌کنند گاز یخچال تمام می‌شود مثلا اگر درب یخچال باز بماند گاز یخچال تمام می‌شود و یا چون عمر یخچال زیاد شده گاز یخچال تمام شده است، ولی این فکرها و تصورات اشتباه است، گاز یخچال داخل لوله‌های مدار تبرید یخچال محبوس شده و هیچگاه تمام نمی‌شود فقط ممکن است که در مدار سیکل چرخش گاز (لوله‌های گاز یخچال) سوراخ ایجاد شود و گاز به بیرون نشت کند که این نشتی باید توسط یک تکنسین ماهر تعمیرات یخچال انجام شود هنگامی که گاز یخچال نشت پیدا کند و گاز درون مدار (لوله‌های خنک‌کننده) یخچال کم شود، چون به دمای مناسب نمی‌رسد یکسره کار می‌کند و ابتدای اواپراتور برفک می‌زند این یکی از علائم کمبود گاز می‌باشد. اگر گاز یخچال نشت پیدا کند و کاملا خالی شود موتور یکسره کار می‌کند، لوله‌های اواپراتور و لوله برگشت گاز به کمپرسور گرم می‌شود در این حالت صدای کمپرسور یخچال عوض شده و اگر مدت زیادی به این صورت کمپرسور کار کند مطمئنا به کمپرسور آسیب وارد می‌شود. اگر هر کدام از علائم توضیحات بالا را یخچال شما دارد یعنی گاز ذآن نشت پیدا کرده و فورا باید با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید تا برای رفع نشتی و شارژ مجدد گاز اقدتم کند تا به کمپرسور یخچال آسیب نرسد..

عیب یابی و نشانه های کاهش و نشت مبرد یخچال فریزر

یخچال و فریزر اگر مبرد نداشته باشد نمی تواند وظیفه خود را که سرد کردن است به درستی انجام دهد، بنابراین بارزترین علائم نشان دهنده کم شدن یا خالی شدن گاز یخچال این است که مواد غذایی را خنک نمی کند. یافتن مشکل می تواند ساده باشد به عنوان مثال دیدن برفک روی سیم پیچ های کندانسور یکی از علائم کم شدن گاز یخچال است. هیچ یک از نشانه های بوجود آمده به طور جداگانه قطعی نیست، اما اگر دو یا سه علامت مشاهده کردید، وقت آن است که در اسرع وقت برای سرویس یخچال خود تماس بگیرید.

نشانه های کم شدن گاز یخچال

  •     یخچال شما خنک نگه نمیکند.
  •     کمپرسور بیشتر از حد معمول کار میکند. (آف نمیکند)
  •     افزایش آمپر در نتیجه هزینه قبض برق شما افزایش می یابد.
  •     اطراف یخچال بوی بوی عجیب و غریبی می دهید. (بوی گاز)
  •     افراد در خانه بیماری های غیرقابل توجیهی را تجربه می کنند. (مثل سردرد)

بررسی نشانه های خالی شدن گاز یخچال

بررسی نشانه های کم شدن گاز یخچال فریزر

1- خنک نشدن داخل یخچال:

 وقتی یخچال شما نشت فریون پیدا کند، دستگاه نمی تواند به درستی کار کند. این امر باعث می شود که غذا، نوشیدنی و محصولات موجود در یخچال و فریزر به اندازه سرد و تازه نگهداری نشود. اگر متوجه شدید که وسایل داخل یخچال شما کمی گرمتر هستند، این امر می تواند از علائم کم شدن گاز یخچال باشد. و باید قبل از خراب شدن همه ی مواد غذایی در اسرع وقت مشکل را حل کنید.

2- موتور دائماً در حال کار است:

با افزایش دمای یخچال و فریزر، کمپرسور و کندانسور شروع بکار میکنند تا با استفاده از چرخش فریون در سیکل دما را پایین بیاورد تا به حد مطلوب برسد. هنگامی که نشتی مبرد رخ می دهد، موتور مجبور می شود برای مدت طولانی تری کار کند تا مقدار نادرست مبرد را جبران کند. پس موتور را تحت فشار بیش از حد قرار می دهد، که می تواند منجر به خطر بیشتری برای بروز خرابی شود.

3- بالا رفتن هزینه های قبض برق :

قبض های بالاتر نشانه یک مشکل است. همانطور که در بالا ذکر شد، نشت فریون باعث می شود موتور یخچال شما برای مدت زمان طولانی و طولانی تری کار کند. از آنجا که یخچال و فریزر شما تلاش بیشتری می کند، با استفاده از انرژی بیشتر و بیشتری، مصرف برق شما را مجبور می کند. پس اگر قبض برق شما بدون دلیل رو به افزایش بود وسایل برقی خود را از نظر هر گونه خطا بررسی کنید.

4- استنشاق بو های عجیب بعد از نشت مبرد :

فریون و انواع دیگر مبرد بوی تقریباً نامطبوعی از خود منتشر می کنند، مخصوصاً اگر دستگاه در یک فضای محدود باشد. طبق غریزه ممکن است تصور کنید در داخل یخچال شما چیزی خراب شده است، اما اگر نمی توانید منبع بوی عجیب را پیدا کنید، از آن ساده نگذرید و نشت گاز را بررسی کنید. گرچه ممکن است با بوی فریون آشنا نباشید، اما ممکن است در واقع یک بوی عجیب و غلیظ ناشی از نشت باشد. که تنفس فریون در واقع خطری برای سلامتی است و اگر در معرض طولانی مدت قرار داشته باشید، ممکن است حالت تهوع، سردرد ،غش یا علائم دیگر را تجربه کنید.

نشت گاز در یخچال فریزر

آیا نشت گاز فریون خطر دارد؟

فریون در محفظه بسته‌ای در یخچال نگه‌داری می‌شود که در صورت تخلیه می‌تواند مشکلاتی برای شما و دستگاه یخچال به وجود بیاورد. حال این سؤال مطرح می‌شود آیا این گاز و استنشاق آن خطرناک است؟ در صورتی که یخچال فریز در محیط بسته و کوچکی قرار گرفته و یا اشخاص اطراف آن دارای بیماری‌های قلبی و واکنش‌های آلرژیک باشند؛ این گاز می‌تواند برای افراد خطرناک باشد. اگر کودک و یا حیوان خانگی در منزل دارید بهتر است آن‌ها را به یک مکان دیگر منتقل کنید؛ زیرا کودکان و حیوانات در برابر این گاز مقاومت کمتری داشته و ممکن است بیمار شوند. اما جدا از آسیب فریون به انسان‌ها این گاز برای محیط زیست نیز خطرناک است. این ماده هنگامی که به جو می‌رسد می‌تواند به لایه اوزون آسیب وارد کند. آسیب به لایه ازون، زمین را گرم‌تر کرده و مشکلات جدی‌تری را به وجود خواهد آورد. شما در قبال سلامت خود و اطرافیان و حفظ محیط زیست مسئول هستید. بنابراین اگر یخچال فریزر شما دچار مشکل شده و همانند قبل کار نمی‌کند؛ بهتر است نشت گاز آن را بررسی کنید. بنابراین بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید تا آن را سرویس کند؛ در این صورت می‌توانید مانع آسیب به محیط زیست شوید.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha