علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟
علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

کولر گازی یکی از متداولترین و پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد. این دستگاه در بسیاری از پروژه های ساختمانی و منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی مانند تمامی سیستم های سرماساز به وسیله سیکل تبرید ایجاد سرمایش می کند. سیکل تبرید، سیکلی است که در یخچال های خانگی، چیلرها، روفتاپ پکیج ها و تمامی سیستم هایی که به صورت اجباری ایجاد سرمایش می کنند، وجود دارد. به زبان ساده کولر گازی انرژی الکتریکی را گرفته و آن را به سرما تبدیل می کند. این تولید سرما و درواقع گرفتن گرما طی عملیاتی انجام می شود. در واقع کولر گازی بر خلاف اسم غلط انداز خود، با انرژی الکتریکی و برق باعث ایجاد سرما می شود نه با گاز. اما اگر هوای گرم تری نسبت به آنچه که انتظار دارید را دریافت می کنید یا بعضی از اتاق ها هوای خنک و برخی دیگر هوای گرمی دارند این می تواند به علت خرابی یا روشن نشدن کولر گازی شما باشد وقتی که کولر گازی خود را روشن می کنید ممکن است متوجه شوید که سیستم شما روشن نمی شود و نه صدایی دارد و نه باد خنکی از آن می وزد. این می تواند از عدم وجود نیروی کافی به علت قطع کننده مدار یا خراب شدن فیوز باشد. این بدان معناست که شما باید قطع کننده مدار را تنظیم کنید یا یک فیوز خراب و آسیب دیده را تعویض کنید. همچنین علت روشن نشدن کولر گازی می تواند خرابی یا شل شدن سیم یا مشکلات ترموستات باشد.

دلایل روشن نشدن کولر گازی می تواند به دلیل علت های زیر باشد:

دلایل روشن نشدن کولر گازی

گاهی کولر گازی ممکن است تحت تاثیر دلایل مختلفی دچار مشکل شود، به طور ناگهانی خاموش شود و دیگر روشن نشود. که در ادامه یک سری از دلایل روشن نشدن کولر گازی را با هم بررسی می کنیم شما می‌توانید با سپردن تعمیر کولر گازی خود به یک متخصص و سرویس دوره ای آن موجب سهولت استفاده خود از این دستگاه در طول تابستان گرم امسال شوید.

 • اتصالات برقی

 • یکی از مهم ترین و شایع‌ترین علل عدم روشن شدن کولرگازی اتصالات برقی می باشد. بنابراین بهتر است اولین گام در صورت مشاهده خاموش شدن ناگهانی دستگاه، چک کردن اتصالات برق خانه باشد؛ تا پس از اطمینان از سالم بودن آن به بررسی سایر علل احتمالی بپردازید.
 • خرابی سیستم تهویه

 • از دیگر دلایل خراب و روشن نشدن کولر خراب شدن سیستم تهویه مرکزی کولراست که می‌توان آن را به عنوان مهم‌ترین علت روشن نشدن کولر گازی نامید. برای رفع آن ابتدا به کنترل و تنظیم ترموستات دستگاه خود بپردازید.
 • برفک زدن لوله‌ها

 • به عنوان یکی از مشکلات رایج این دستگاه برفک زدن لوله های کندانسور را لازم است جدی بگیرید. کاهش میزان شارژ گاز دستگاه یا کثیف بودن فیلتر هوا ممکن است علت برفک زدن لوله‌ها باشند. برای برطرف کردن برفک، تنها لازم است فیلترها را تمیز کنید. نکته قابل توجه در این شرایط ریست نکردن دستگاه تحت هیچ شرایطی است.
 • کثیف بودن فیلتر

 •  یکی از مشکلاتی که ممکن است کثیف بودن فیلتر کولر گازی به دنبال داشته باشد، خاموش شدن ناگهانی و عدم روشن شدن مجدد دستگاه می‌باشد. بنابراین لازم است به صورت دوره ای به تمیز کردن و سرویس کولر گازی خود بپردازید تا از چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.
 •  عدم توجه به لرزش و صداهای غیرمعمول در کولر گازی

  گاهی وقت ها صدای غیر معمول کولر گازی یا حتی لرزش های غیر معمول بعد از مدتی موجب خاموش شدن کولر گازی و عدم روشن شدن آن می‌شود. لذا هنگامی که صدا و لرزش غیر عادی دیدید، ممکن است این صدا ناشی از وجود مشکل در یونیت داخلی یا همان پانل باشد. یا ناشی از مشکلات یونیت خارجی یا کندانسور باشد. حتی ممکن است پایه های کمپرسور کولر گازی شل شده باشد که باید آن را محکم کنید

 • خرابی کندانسور و فن

 • کندانسور با وظیفه خارج کردن گرمای منزل یکی از نقش‌های اساسی را در عملکرد کولرهای گازی بر عهده دارد؛ که در این صورت هر گونه نقص فنی در عملکرد این قطعه ممکن است علت روشن نشدن کولر گازی باشد. جهت برطرف کردن این مشکل در صورت مشاهده هر گونه کاهش کارآیی سازه خود حتماً از سالم بودن این قطعات اطمینان حاصل کنید.
 • گرفتگی در مسیر جریان گاز

 •  یکی از علل عدم روشن شدن این دستگاه‌ها می‌تواند گرفتن مسیر جریان گاز باشد. بنابراین کنترل هر چند وقت یکباره آزاد بودن مسیر، در افزایش عملکرد سازه بسیار حائز اهمیت می باشد. اما توصیه می‌شود که در صورت مشاهده گرفتگی مسیر حتماً از یک سرویس کار کولر گازی حرفه ای جهت رفع آن کمک بگیرید.
 •  کدهای خطای نشان دهنده روشن نشدن کولر گازی

 •  کدهای خطا پیام‌هایی هستند که به وسیله حروف انگلیسی بر روی صفحه نمایشگر کولرگازی نمایش داده می‌شوند؛ تا مصرف کننده را از عملکرد صحیح قطعات و بروز هر گونه مشکلی در آن‌ها با خبر سازد. به عنوان مثال در انواع کولرهای گازی جنرال حروف df نشان دهنده حالت دی فراست در این دستگاه می‌باشد؛ که در این شرایط تا چند دقیقه بخش‌های داخلی سازه فعالیت خود را متوقف می‌کنند.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟.

نقش ترموستات در روشن نشدن کولر گازی

ترموستات یکی از اجزای مهم کولر گازی است که در تعیین دمای دلخواه که کولر تا رسیدن به آن باید کار کند، نقش اساسی دارد. لذا یکی از دلایل روشن نشدن کولر گازی به خرابی و ایراد در ترموستات برمی گردد. در این صورت با تعویض ترموستات می توان مشکل را برطرف نمود.

در ترموستات های خارجی که برای کنترل سیستم کولر گازی معمولا بر روی دیوار منزل نصب می شوند و به صورت دیجیتالی یا ولومی هستند، موارد زیر را حتما بررسی کنید:

 •     ترموستات باید جریان برق داشته باشد و روشن شود. صفحه نمایشگر خالی نباشد.
 •     باتری های ترموستات را در صورت نیاز تعویض کنید.
 •     ترموستات در حالت خنک یا cool قرار داشته باشد.
 •     دمای تنظیم شده توسط ترموستات کمتر از دمای اتاق مثلا 5 درجه پایینتر تنظیم شده باشد.

نقش گرفتگی لوله تخلیه آب در روشن نشدن کولر گازی

گرفتگی مسیر تخلیه آب کولر گازی می تواند باعث فعال شدن سوئیچ شناوری شود که به برد کولر گازی هشدار دهد. در این حالت برد از روشن شدن کولر جلوگیری می کند. برای جمع آوری آب های میعان شده از رطوبت هوا، یک سینی در بخش داخلی اسپیلت طراحی می شود. معمولا در آب و هوای مرطوب این سینی و یا مجرای تخلیه به سرعت پر شده یا مسدود می شوند، که به فعال شدن سوئیچ شناور می انجامد. با رفع مسدودیت مجرای تخلیه و خالی کردن سینی و سپس قرار دادن سوئیچ در حالت آف، مشکل روشن نشدن کولر گازی برطرف می شود.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست

در آخر

کولرهای گازی جزو محبوب‌ترین و پر فروش‌ترین لوازم خانگی هستند. روشن نشدن کولر گازی در یک روز گرم تابستانی چیزی شبیه به کابوسی هولناک است! برای پیشگیری از بروز این مشکل لازم است که از این دستگاه خنک کننده به خوبی مراقبت کنید و هر ساله پیش از شروع به کار آن در فصول گرم سال، دستگاه را سرویس کنید. با انجام این کار عمر مفید دستگاه افزایش یافته و احتمال خراب شدن قطعات داخلی آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در صورتی که به یک باره کولر شما روشن نشد، با رعایت نکات ایمنی و پس از خاموش کردن دستگاه، می‌توانید به دنبال علت روشن نشدن کولر گازی بگردید. برخی از علل روشن نشدن کولر به سادگی با تمیز کردن یا تعویض کردن برخی قطعات داخلی برطرف می‌شوند. اما برای برطرف کردن برخی دیگر از دلایل روشن نشدن کولر، باید با ساختار داخلی دستگاه آشنا بوده و از دانش کافی در رابطه با مسائل برقی برخوردار باشید. در صورت مواجه شدن با این موارد، بهتر است از دستکاری کردن دستگاه خودداری کنید و به یک مرکز تعمیر لوازم خانگی  مراجعه کرده تا مشکل کولر را پیدا کرده و ان را برطرف کند.

لیست بروزترین قیمت های کولر گازی در فروشگاه همیشه آنلاین مجی کالا

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha