مقایسه تلویزیون کیولد سامسونگ q60a و q60b
مقایسه تلویزیون کیولد سامسونگ q60a و q60b

نام برند سامسونگ را شاید کمتر کسی نشنیده باشد، می‌توان به جرأت گفت که برند سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین برند تولید تلویزیون می‌باشد. این برند هر ساله محصولات متنوع و جذابی را روانه بازار می‌کند. در سال‌های گذشته، تنوعی که در محصولات سامسونگ شاهد بودیم که از جمله آنها فورکی ،کیولدها و نئو کیولدها بودند .در سال جاری نیز شاهد تولید همین دسته‌های ذکر شده بودیم، اما با این تفاوت که تولیدات به روزتر شده و آپشن‌های جدیدی جایگزین قبلی‌ها گشته است.

مقایسه تلویزیون سامسونگ کیولد Q60A و Q60B

مقایسه تلویزیون سامسونگ کیولد q60a و q60b

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که کدام سه مورد ذکر شده درباره تلویزیون‌های سامسونگ بهتر است ؟ در جواب باید گفت که هر یک از این دسته‌ها دارای ویژگی‌های اختصاصی هستند که قابلیت‌های بدیعی در ه‍ر یک به طور جداگانه تعبیه شده است. در آخر با توجه به سلیقه و سازگاری خود با هر کدام از این ویژگی‌ها، دست به انتخاب خواهید زد.
تلویزیون‌های برند سامسونگ در انواع مختلفی تولید می‌شوند که تلویزیون‌های کیولد Q60 را نیز شامل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو مدل تلویزیون کیولد Q60A و Q60B که زیر مجموعه تلویزیون‌های کیولدQ60  هستند بپردازیم. در وهله اول ویژگی‌های هر یک از دو نمونه را شرح می‌دهیم، با اطلاعات به دست آمده مقایسه برای شما قابل درک خواهد شد.

•   تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A

•   تلویزیون کیولد سامسونگ q60a

تلویزیون‌های کیولد سامسونگ Q60A در سال 2021 تولید و به بازار عرضه شدند. برای اینکه اطلاعاتی از این تلویزیون داشته باشید در بخش بعدی به شرح ویژگی‌های شاخص این دسته از تلویزیون‌ها می‌پردازیم.
1.    این مدل جزو تلویزیون‌های کیولد سامسونگ می‌باشند.
2.    سیستم عامل تعبیه شده در این تلویزیون‌ها تایزن ورژن 6  می‌باشد.
3.    برای افزایش کیفیت تصویر و دقت در جزئیات رنگ‌ها از کوانتوم Dot بهره گرفته‌اند.
4.    کیفیت تصویر در این دسته از تلویزیون‌ها k 4 می‌باشد.
5.    برای با کیفیت‌تر کردن تصویر از آپشن‌هایی بهره می‌جویند که به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند :
Motion Xcelerator , Mega contrast ,Dual LED           
6.    قابلیت Dolby Digital Plus باعث شده است که صدای خروجی با کیفیت‌تر شود.
7.    در بحث صدای خروجی، قابلیت OTS Lite نیز در این تلویزیون‌ها تعبیه شده است که سبب پخش صدای واقعی و زنده می‌شود.
8.    توان صوتی در این تلویزیون‌ها 20 وات می‌باشد.
9.    یکی دیگر از مواردی که باعث سرعت و کیفیت بالاتر در این دستگاه شده است، به سبب پردازنده کوانتوم 4 K Lite می‌باشد. 

•  تلویزیون کیولد سامسونگ Q60B

•  تلویزیون کیولد سامسونگ q60b

تلویزیون‌های کیولد سامسونگ Q60B در سال 2022 تولید شدند. برای اینکه با قابلیت‌های ایت تلویزیون کاربردی آشنا شوید تا آخر مقاله همراه ما باشید.
1.    سیستم عامل آن تایزن می‌باشد.
2.    ظاهر این دسته از تلویزیون‌ها اصطلاحا Three Bezeless خوانده می‌شود زیرا به گونه‌ای طراحی شده است که در اطراف صفحه نمایش، دارای لبه‌های باریک می‌باشد.
3.    نوع پنل تعبیه شده در این تلویزیون‌ها VA می‌باشد.
4.    برای افزایش کیفیت تصویر از قابلیت Dual LED برخوردار است.
5.    کیفیت تصویر در این مدل نیز مانند مدل قبلی ، K 4 است.
6.    این مدل نیز از پردازنده‌های نقاط کوانتومی بهره می‌برد و کیفیت در جزئیات رنگ‌ها را افزایش می‌دهد.
7.    توان صوتی تعبیه شده برای آن 20 وات می‌باشد.
8.    شاخص کیفیت تصویر در آن  PQI 3100است.
9.    برای بالا بردن سطح وضوح و جزئیات تصویر نمایشگر، از کوانتوم HDR استفاده شده است.
10.    نوع نور پس زمینهEdge LED  و نوع نور موضعی   Supreme UHD Dimminمی‌باشد.
11.    مانند نمونه قبلی Dolby Digital Plus عامل تقویت صدای خروجی آن می‌باشد.
12.    از قابلیت OTS Lite برای خروجی صدای واقعی برخوردار است.
13.    سیستم پشتیبانی از دستیار صوتی سامسونگ را که BIXBY خوانده می‌شود را داراست.

مقایسه تلویزیون سامسونگ مدل  کیولد Q60A با Q60B

با توجه به توضیحات فوق در رابطه با ویژگی‌های تلویزیون‌های سامسونگ در دو سری Q60A  و Q60B ، حال تفاوت‌های این دو نمونه را در اینجا شرح خواهیم داد.

•    طراحی ظاهری

اولین تفاوت در طراحی این دو مدل می باشد. Q60A  دو پایه در کناره‌ها دارد و این پایه‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع را به این تلویزیون ها می‌دهد اما در Q60B پایه در وسط قرار دارد. حاشیه دور تا دور و ضخامت در هر دو نمونه به یک اندازه می‌باشد. هر دو نمونه از پلاستیک ساخته شده‌اند و در پشت پنل سیاره‌هایی موجود می باشد که برای انتقال و هدایت کابل‌ها مناسب است .هر دو مدل می‌توانند هم بر روی میز قرار گیرند و هم به دیوار نصب شوند.

•    نوع فناوری تعبیه شده

فناوری که هم برای Q60A  و هم برای Q60B سازماندهی شده است ، کیولد و Dual LED است. تمایز بین رنگ‌ها برای به نمایش گذاشتن هر چه بیشتر جزئیات ، نتیجه فناوری Dual LED می‌باشد. کیولد نیز مسئول نمایش دادن رنگ‌ها با یک میزان اشباع می‌باشد.

•    تعیین کیفیت تصویر

مقایسه تلویزیون کیولد سامسونگ q60a و q60b.1.

از آن جهت که در هر دو مدل از یک نوع پردازه، پنل و نورپردازی استفاده می‌شود، PQI آن‌ها برابر با3100 می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که اندیکس‌‌ یا PQI واحدی برای مشخص کردن کیفیت تصویر است.

•    پنل

هر دو مدل از پنل VA برخوردارند. پنل VA دارای کنتراست بالایی است. عمق رنگ در هر دو مدل برابر با 8 بیت می‌باشد. البته ناگفته نماند که سامسونگ با استفاده از FRC توانسته است آن را به 10بیت برساند.

•    روشنایی

نورپردازی استفاده شده در این تلویزیون‌ها از نوع Edge می‌باشد .در نورپردازی Edge لامپ‌های LED به صورت خطی قرار می‌گیرند. همچنین برای تاریکی منطقه‌ای نیز از Frame استفاده کرده‌اند.

•    فرکانس

برای شفاف سازی تصویر، تصویر باز‌‌ نمایش می‌شود. به این امر بازنمایش کردن تصویر، فرکانس می‌گویند .برای درک بهتر آن باید گفت که در هر یک ثانیه تصویر چند بار باز نمایش می‌شود .تلویزیون Q60A  محتوای 30 فریم بر ثانیه و تلویزیون Q60B محتوای 25 فریم بر ثانیه را بهتر به نمایش می‌گذارد. محتواهای موجود‌‌ به ترتیب 24, 25 ,30 ,60 فریم بر ثانیه می‌باشند.

•    توان صوتی

هر دو مدل دارای توان صوتی 20  وات می‌باشند .این توان صوتی 20 واتی به صورت دو اسپیکر 10 واتی عرضه می‌شود .دو پورت HDMI و Optical به منظور انتقال و ارتقای صدا در هر دو مدل تعبیه شده است.

مقایسه تلویزیون کیولد سامسونگ q60a و q60b.1.

جمع بندی

در این مقایسه شاهد تفاوت های در هر دو مدل تلویزیون سامسونگ بودیم. در بعضی موارد نیز شباهت‌های قابل رؤیت بود. با این حال نمی‌توان تفاوت‌ها را به عنوان یک نقطه ضعف جدی در نظر گرفت .قیمت تلویزیون‌های    Q60B بیشتر از Q60A می‌باشد .با اکتفا به سلیقه و بودجه خود می‌توانید بهترین انتخاب را انجام دهید. جهت دریافت راهنمایی های بیشتر و انتخابی درست با کارشناسان ما در مجی کالا در تماس باشید و تلویزیون مورد نیاز خود را با بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت خریداری کنید.

لیست بروزترین قیمت های تلویزیون در مجی کالا

تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A

تلویزیون کیولد سامسونگ Q60B

انواع تلویزیون سامسونگ

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha