تلویزیون های micro led  سامسونگ در سال 2020
تلویزیون های micro led سامسونگ در سال 2020

سامسونگ در سال 2020 فناوری های جدیدی را روانه بازار می کند. فناوری و تکنولوژی Micro LED یکی از بالارده های فناوری است که سامسونگ آن را وارد بازار می کند. در سال 2019  تلویزیون های زیادی روانه بازار شد که می توان این تلوزیون های را به سه شرکت اصلی تولید کننده تلویزیون مانند شرکت ال جی ، سامسونگ و سونی نسبت داد چرا که هم در مقیاس وسیعی تلویزیون تولید می کنند و هم فناوری های جدید را به بازار ارائه می دهند. سامسونگ در سال 2019 با تولید وسیع تلویزیون های QLED سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داد که رقابت نزدیکی را با شرکت ال جی و تلویزیون های OLED ایجاد کرد ودر سال 2020 با تولید تلویزیون های Micro LED سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص می دهد و از شرکت ال جی جلو تر می افتد. 

فناوری Micro LED رقیبی برای تلویزیون های OLED

سامسونگ در سال 2020 تلویزیون های میکرو ال ای دی را روانه بازار می کند که قطع به یقین رقیبی برای شرکت ال جی و تلویزیون های اولد به شمار می رود. این فناوری  بسیار پیشرفته است و از لحاظ کارایی بسیار به اولد شبیه و از لحاظ ساختار با آن متفاوت است. در فناوری Micro LED از لامپ های LED بسیار کوچک جهت روشنایی پیکسل ها استفاده می شود. این لامپ ها آنقدر کوچک هستند که برای هر پیکسل 3 عدد لامپ میکرو ال ای دی در نظر گرفته می شود. با این فناوری امکان ساخت و تولید تلویزیون های با اندازه های بزرگ مثلا 100 اینچ و بیشتر هم وجود دارد به گونه ای تلویزیون های Micro LED را تلویزیون های دیواری یا Wall TV خطاب می کنند. فناوری Micro LED از آنجایی که هر لامپ میکرو توانایی روشن و خاموش شدن به صورت مستقل را دارد و تاثیر آنها بر روی پیکسل های همسایه ناچیز است بسیار به فناوری OLED شبیه است. فناوری اولد پایه  آلی دارد در قیمت تمام شده آنها بالا بوده و در بازار با قیمت بالایی به فروش می رسند اما فناوری Micro LED پایه غیر آلی داشته و با قیمت پایین تری  امکان تولید را دارد در نتیجه در بازار فروش هم قیمت پایین تری را خواهد داشت کخ برتری آشکاری نسبت به تلویزیون های اولد OLED به شمار می رود.

چند دلیل برای برتری Micro LED نسبت به OLED

  • روشنایی صفحه نمایش: در تلویزیون های اولد OLED روشنایی صفحه نمایش برابر با 1000 نیت ولی روشنایی صفحه نمایش در فناوری MIcro LED تا 4000 نیت وجود دارد که در آینده به 10000 نیت هم می رسد.
  • طول عمر: از آنجا که فناوری Micro LED بر پایه غیر الی است مدت زیادی می توان در ارائه تصویر نقش آفرینی کند، طول عمر در نظر گرفته شده برای آنها 100 هزار ساعت است اما طول عمر تلویزیون های OLED به مراتب کمتر است.
  • مصرف انرژی: در فناوری  Micro LED مصرف انرژی کمتر است چون در آن از فیلتر  نور استفاده نشده است و در بین چشم بیننده و لامپ های LED از هیچ مانعی استفاده نشده است.
  • قیمت تمام شده: صفحه نمایش های Micro LED با هزینه کمتری ساخت وتولید می شوند.

عامل بازدارنده سد راه فناوری Micro LED

علی رغم برتری هایی که این فناوری یعنی Micro LED دارد اما ساخت و تولید آن پیچیده است. در یک صفحه نمایش برای هر پیکسل 3 عدد ال ای دی بسیار کوچک قرار داده می شود. برای یک صفحه نمایش با کیفیت تصویر 4K  تعداد 2160*3840  پیکسل وجود دارد حالا همین تعداد پیکسل را اگر در عدد 3 ضرب کنیم باید 25 میلیون عدد micro led را در صفحه نمایش جا داد که فرایندی زمان بر و پیچیده به حساب می آید.

 جمع بندی

سامسونگ در آینده نزدیک تلویزیون های Micro LED را روانه بازار می کند و ال جی  اخیرا مدل های متنوعی از تلویزیون های OLED را روانه بازار کرده است. فناوری OLED در همان زمان ورود به بازار مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد و الان هم پسیار پر طرفدار و پرفروش هستند. سامسونگ برای اینکه در صحنه رقابت باقی بماند و درصدی از بازار را در انحصار خود داشته باشد باید فناوری جدیدی را به بازار عرضه می کرد. فناوری میکرو ال ای دی  از هر لحاظ برتری بر فناوری OLEd دارد اما آنچه مهم است حضور پر رنگ OLED در بازار اس در حالی که هنوز فناوری Micro LED  به طور وسیع تولید نشده است و معلوم نیست که تا کی صبر کرد تا این فناوری وارد بازار شود.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha