باید ها و نباید های تلویزیون های اولد oled
باید ها و نباید های تلویزیون های اولد oled

تلویزیون های اولد توسط شرکت ال جی تولید و وارد بازار شده اند. این تلویزیون ها از امکانات و کارایی فوق العاده ای برخوردار بودند و در همان لحظه ورود به بازار توانستند مخاطبان زیادی را به خود جذب کنند. اولد از طرفی یک فناوری جدید بود که کاربران آشنایی زیادی با آن نداشتند و اگر خریداری سراغ آنها را نمی گرفت و آنها را خریداری نمی کرد به خاطر ناآشنایی و قیمت بالایی بود که این تلویزیون ها داشتند. این سوال پیش می اید که آیا تلویزیون اولد را بخریم یا نه، یا اینکه این تلویزیون چه وجه مثبت هایی دارد، یا آیا ویژگی و خصوصیت بازدارنده ای در این تلویزیون ها وجود دارد؟

OLED

 ال جی این فناوری را روانه بازار کرد پس اگر شرکتی دیگر از صفحه نمایش اولد در تلویزیون های خود استفاده می کند به طور قطع  از شرکت ال جی خریده است چه در قالب فناوری یا چه در قالب محصول(صفحه نمایش). اولد  از نور پس زمینه استفاده نمی کند و برای این منظور از مواد آلی استفاده شده است که موجب می شود تا پیکسل ها نور  لازم را خودشان تامین کنند که مزیت هایی در همین رابطه به تلویزیون های ال جی اضافه شد:

 

1- با حذف نور پس زمینه دیگر مشکل سوختن برد LED برطرف شده چون اولد نور پس زمینه ندارد

2- با حذف نور پس زمینه طراحی باریک، قاب باریک و خوش تراشی برای تلویزیون ها ممکن شد.

3 - با حذف نور پس زمینه انرژی مصرفی( الکتریکی) در تلویزیون های ال جی کاهش یافت.

 

این ها مزیت های حذف برد LED بودند که در تلویزیون های اولد وجود دارند، اما تکنولوژی جایگزین نور پس زمینه یعنی OLED به چه صورت است؟ تلویزیون های اولد از لایه آلی و صفحه نمایش LCD تشکیل شده اند و اجزای خاص دیگری را ندارند بنابراین طراحی آسانتر شده است.با برقراری جریان الکتریکی در لایه آلی پیکسل ها روشن می شوند و نور و رنگ لازم را انتشار می دهند.  در این فناوری هر پیکسل به صورت کاملا مستقل و مجزا عمل می کند که در همین رابطه گزینه ها و ویژگی های مثبت و تاثیر گذاری به تلویزیون های الود و قابلیت های آنها اضافه شده است:

 

1- چون پیکسل ها مجزا عمل می کنند تاثیر آنها بر همدیگر در حد صفر درصد است و نمایش رنگ سیاه عمیق ممکن می شود

2- چون پیکسل ها مجزا عمل می کنند زمان پاسخگویی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

3- چون نور در واحد کوچک یعنی پیکسل انتشار می یابد، روشنایی صفحه نمایش افزایش یافته است.

5- به واسطه مجزا عمل کردن پیکسل ها نمایش رنگ ها با اشباع بیشتری ممکن شده است.

6- عملکرد پیکسل ها و جزء های کوچک در صفحه نمایش اولد نمایش رنگ و دامنه رنگی را افزایش داده است.

 

بنابراین به واسطه اضافه کردن این فناوری یعنی OLED به تلویزیون های ال جی بسیاری از ویژگی ها کیفیت تصویر محقق شده است. کیفیت تصویر و حتی صدا در تلویزیون های اولد قابل مقایسه با آنچه در تلویزیون های دیگر نمایش داده می شود نیست چرا که اولد در رده بسیار بالایی قرار گرفته است، اما این صفحه نمایش ها در یک مورد حساسیت نشان می دهند که می توان با استفاده درست آن را برطرف کرد.

 

نحوه استفاده از تلویزیون اولد/ نقطه بازدارنده اولد 

تلویزیون های اولد (صفحه نمایش های اولد)یک نقطه بازدارند دارند به این معنی که در صورت استفاده نادرست از آنها طول عمر صفحه نمایش کم شده و یا صفحه نمایش خراب می شود اما چطور؟ در تلویزیون های اولد نباید تصویر ثابت و بدون حرکت به مدت زیاد روی صفحه نمایش باشد. بعضی از کاربران از فیلم های کارتونی برای بچه های خود پخش می کنند و این تصاویر اگر دارای آرم شبکه باشد تصویر ارم بر روی صفحه نمایش باقی خواهد ماند بنابراین راهکار این است که به مدت زیاد مثلا 10 ساعت روی یک شبکه یا یک تصویر پخش نشود، البته در اغلب مواقع می توان چنین عملکرد، اما گاها پیش می اید که کاربران سهل انگاری می کنند و بعد متوجه می شوند که تصویری از آرم شبکه حتی با عوض کردن تصویر روی صفحه نمایش باقی می ماند. این یک نقطه بازدارنده نیست بلکه استفاده صحیح از یک فناوری پیشرفته است.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha