توقف تولید تلویزیون های led توسط سامسونگ از نیمه دوم 2020
توقف تولید تلویزیون های led توسط سامسونگ از نیمه دوم 2020

سامسونگ در سال 2020 در نظر دارد که تولید تلویزیون های LED را متوقف کند. خیلی وقت است که تلویزیون های LED در بازار حضور دارند و با پیشرفت علم و تکنولوژی صفحه نمایش های قوی تر با امکانات و کارایی بیشتر وارد بازار شده اند که با وجود تلویزیون های جدید تر دیگر حضور تلویزیون های LED با تکنولوژی قدیمی معنایی نخواهد داشت از طرفی دیگر وجود محتوای با رزولوشن بالا توقف تولید تلویزیون های LED را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

فناوری جایگزین LED چه خواهد بود؟

در حال حاضر فناوری های زیادی هستند که به عنوان جایگزین برای تلویزیون های LED به حساب می آیند. فناوری هایی مانند صفحه نمایش های Micro LED، صفحه نمایش های Mini LED، صفحه نمایش های QD ، صفحه نمایش های OLED، صفحه نمایش های QLEDو... هستند که جایگزین قطعی تلویزیون های LED خواهند بود که در میان آنها OLED و QLED وارد بازار شده اند. این دو فناوری بازار را در دست گرفته و مدام در حال رقابت هستند. 

OLED

اولد OLED یک فناوری است که بسیار انعطاف پذیر و قابل ارتقا بوده و به خوبی هر گونه کارایی مورد انتظار صوت و تصویر را ارائه می دهد. این فناوری نور پس زمینه ندارد و بسیاری از مشکلات مربوط به نور پس زمینه و برد LED برطرف شده است. در تلویزیون های اولد OLED امکان اارئه تصویر با دانه رنگی بیشتر و روشنایی بیشتر صفحه نمایش فراهم شده است. در اوایل این تلویزیون ها قیمت به نسبت بالایی داشتند اما کم کم با زیاد شدن مدل های متنوع از آنها قیمت تلویزیون های اولد OLED در رنگ پایین تری قرار گرفتن و بسیار از کاربران موفق به خرید آنها شدند و در حال حاضر جاب تلویزیون های LED را گرفته اند.

QLED

این فناوری بر روی تلویزیون های LED پیاده شده است و در واقع تلویزیون های LED را ارتقا داده است.هر چند فناوری پیچیده ای نیست اما کاربد و کارایی آن در ارائه تصویر فوق العاده است به گونه ای که سامسونگ تصمیم گرفته تا تولید تلویزیون های LED را متوقف کند و به جای آن تلویزیون های کیولد QLED را به مخاطبان خود ارائه دهد. این فناوری دارای یک صفحه نازک است که این صفحه خود دارای ذرات کریستالی است. ذرات کریستالی در صفحه کیولد نور را اشباع کرده و انتشار نور را دقیقتر می کنند به همین دلیل است که به آن کیولد QLED می گویند. 

جمع بندی

در حال حاضر مدل های متنوعی از تلویزیون های اولدOLED در بازار وجود دارند اما تعداد مدل های کیولد محدود می باشد و می توان از آن ها به چند مدل اشاره کرد. تلویزیون های اولد OLED اساسا به شرکت ال جی تعلق دارند و مدل های B7- C7-C8- C9 -E9  و تلویزیون های کیولد اساسا به شرکت سامسونگ تعلق داشته و مدل های Q60R- Q70R فعلا در بازار موجود می باشند. در این میان پرفروش ترین تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9 و پرفروش ترین تلویزیون کیولد سامسونگ Q70R بوده است.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha