WISA و کاربرد آن در تلویزیون های ال جی2020
WISA و کاربرد آن در تلویزیون های ال جی2020

در تلویزیون های موجود در بازار یک سری از ویژگی ها وجود دارد که کاربرد و کارایی ان ها برای بسیاری از کار بران نامفهوم و نا آشنا است. در واقع تلویزیون های 2020 با ویژگی هایی جدیدتری وارد بازار شده اند. این ویژگی ها هم جدید هستند و هم قابلیت های منحصر به فردی را به تلویزیون افزوده اند. یکی از قابلیت های موجود در تلویزیون های 2020 مخصوصا تلویزیون های ال جی ویژگی و قابلیت WISA است. اما WISA چیست و چه کاربردی را در تلویزیون دارد. در این نوشته ما به این ویژگی در تلویزیون های 2020 می پردازیم.

WISA  یا Wireless Speaker and Audio Association

قبل از هر چیز بهتر است با معنی خود کلمه و یا عبارت WISA شویم. در واقع WISA به معنی انجمنی است که اسپیکر های بدون سیم را  برای استفاده کاربران پیشنهاد داد. این انجمن WISA نام گرفت و به طبع آن برند هایی هستند که از این قابلیت یعنی انتقال صدا بر روی اسپیکر ها، بدون نیاز به کابل پشتیبانی می کنند. در ادامه برند هایی را که از WISA پشتیبانی می کنند را معرفی می کنیم.

برند های تلویزیونی که از WISA پشتیبانی می کنند.

در سال 2020 تلویزیون ها با ویژگ های  منحصر به فردی وارد بازار شده اند. ویژگی WISA در تلویزیون های موجود در بازار در بعضی از برند ها وجود دارد. ال جی به طور وسیعی در اکثر تلویزیون های خود  از WISA استفاده می کند. دیگر برند ها چون فیلیپس، سامسونگ، سونی ، توشیبا و... هم در نظر دارند دا از این ویژگی در تلویزیون های خود استفاده کنند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر فقط برند ال جی است که از این ویژگی در تلویزیون های 2020 خود استفاده کرده است.

WISA چگونه کار می کند؟

WISA داده های صوتی را از تلویزیون به اسپیکر ها بدون نیاز به کابل انتقال می دهد. فرض کنید برای انتقال صدا از یک دستگاه به دستگاهی دیگر از کابل AUX استفاده می کنید با WISA دیگر نیازی به کابل نیست. WISA صدا را با ظرفیت 24 بیت 48kHz یا 96 kHz  انتقال می دهد. برای اینکه بتوان از این قابلیت یعنی انتقال صدا بدون نیاز به کابل استفاده کرد باید تلویزیون و اسپیکر هر دو از WISA پشتیبانی کنند.

 

چگونه می توان پی برد که تلویزیون و یا اسپیکر از WISA پشتیبانی می کنند؟

در تلویزیون ها اگر قابلیت WISA وجود داشته باشد معمولا در قسمت مشخصات عبارت Wisa Ready  و جلوی آن کلمه YES به معنای موجودبودن این قابلیت نوشته می شود. با این قابلیت می توان صدا تلویزیون را بر روی انواعی از اسپیکر ها  انتشار داد و صدایی 3 بعدی و همه جانبه را پخش کرد. برای نمونه می توان صدایی 5.1 و یا 7.1 کاناله را ساخت که جذابیت صدا را بسیار افزایش می دهد. با WISA نیازی به کابل اتصال به غیر از کابل برق نیست.

اگر تلویزیون قابلیت WISA را نداشت چگونه می توان از این ویژگی بهره گرفت؟

اگردر تلویزیون ویژگی و قابلیت Wisa وجود نداشت می توان آن را به صورت جداگانه تهیه کرد. در حال حاضر به احتمال کم در بازار موجود باشد اما خوب وجود دارد و تهیه آن مقداری دشوار است. WISA را می توان از طریق پورت USB به تلویزیون وصل کرده و از آن استفاده کرد. همانطور که ذکر شد برای استفاده از انتقال صدا بر روی اسپیکر ها باید هم اسپیکر ها و هم تلویزیون از WISA پشتیبانی کنند. بنابراین در هنگام خرید هر یک از آنها باید این ویگی را در نظر داشت.

خواندنی ها:

بررسی تلویزیون های 2019 و 2020 سامسونگ

مقایسه تلویزیون های منحنی سامسونگ مدل tu8300 و ru7300

جدیدترین تلویزیون منحنی سامسونگ 2020 با پردازنده کرسیتال 4k

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha