مقایسه تلویزیون tu8000 سامسونگ و تلویزیون nano80 ال جی
مقایسه تلویزیون tu8000 سامسونگ و تلویزیون nano80 ال جی

آنچه در بازار مشاهده می کنیم تنوع و متعدد بودن تلویزیون های ال جی و سامسونگ است. این شرکت ها در سال 2020 تلویزیون های با مشخصاتی متفاوت و طراحی منحصر به فرد روانه بازار کرده اند. ال جی با تلویزیون های LED و OLED و سامسونگ هم با تلویزیون QLED و LED چه قابلیت ها و کیفیت هایی از تصویر و صدا را به کاربران عرضه کرده اند. در این نوشته دو تلویزیون Nano80 ار شرکت ال جی و TU8000 از شرکت سامسونگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

تلویزیون های 2020 سامسونگ

سامسونگ در سال 2020 تلویزیون های LED سری TU و تلویزیون های کیولد سری QT را روانه بازار کرد. در سری LED یعنی سری TU حرف T به معنی تولید 2020 می باشد و این نامگذاری برای تلویزیون های کیولد هم به همین صورت است. در تلویزیون های سری TU از پردازنده کریستال 4K استفاده شده است که به مراتب کارایی بیشتری نسبت به پردزانده UHD Engine تلویزیون های سال 2019 دارد. سامسونگ در این سری از طراحی منحصر به فرد استفاده کرد و تا حدود کارایی بازی را در تلویزیونها ارتقا داد. در سری TUهر چه عدد نامگذاری بیشتر باشد نشان از امکانات و قابلیت های بیشتر در تلویزیون را دارد. برای مثال تلویزیون TU8000 از تلویزیون TU7000 بالارده تر است که ما به تلویزیون TU8000 می پردازیم.

تلویزیون های 2020 ال جی

تلویزیون های ال جی در سال 2020 در 3 سری وارد بازار شده اند. تلویزیون های LED سری UN، تلویزیون های نانوسل سری Nano و تلویزیون های اولد سری OLED از جمله سری های تولیدی ال جی هستند. در سری LED یعنی سری UN از مشخصاتی بارز و ارتقا یافته استفاده شده است. برای نمونه در این سری گاها پردازنده های هوشمند هم مشاهده می شود. در سری Nano از فناوری نانوسل در جهت ارتقای کیفیت نمایش رنگ ساتفاده شده است. سری اولد هم دارای فناوری اولد بوده که در آن ها نور پردازی به صورت ارگانیکی می باشد. ما در این جا تلویزیون Nano80 ال جی را مورد بررسی قرار می دهیم

تلویزیون Nano80 و TU8000

تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 بسیار پر طرفدار است. این تلویزیون فوق العاده است و می تواند رقیبی منحصر به فرد برای تلویزیون TU8000 سامسونگ باشد. تلویزیون TU8000 سامسونگ هم از جمله تلویزیون هایی است که ویژگی های بارزی دارد. تلویزیون nano80 در سری Nano، تلویزیونی میان رده است و همانند تلویزیون TU8000 سامسونگ در مکان و جایگاهی در رده قرار دارند و به گونه ای نیست که یکی میان رده و دیگری پایین رده  و با بالا رده باشد.  در زیر مشخصات و کاربری هایی این تلویزیون ها را ارائه می دهیم.

کیفیت تصویر

تصویر در تلویزیون هی 2020  به صورت 4K است البته در بعضی از این تلویزیون ها از کیفیت تصویر 8K هم استفاده شده است. تلویزیون Nano80 و تلویزیون TU8000 هر دو کیفیت صتویر 4k را ردارند که در آنها تصویر با رزولوشن 8 میلیون پیکسلی نمایش داده می شود. هر دو تلویزیون می توانند تصویر را ارتقای کیفیت دهند و کیفیتی فراتر از منبع را به کاربر عرضه کنند. اما یک سری از ویژگی ها هستند که در خروجی تصویر دخیل هستند و می توانند تاثیر متفاوت را داشته باشند. نورپردازی ، نوع صفحه نمایش، عمق نمایش داده  و...  از این ویژگی ها هستند.

نور پردازی

در تلویزیون های LED برای اینکه پیکسل ها بتوانند رنگ ها را نمایش دهند به نور پس زمینه نیاز دارند. در تلویزیون ها از 2 نوع نور پس زمینه استفاده می شود. نور پس زمینه Direct و نور پس زمینه Edge را هر برندی در تلویزیون های خود استفاده می کند. اما کدامیکی بهتر می تواند تصویر را نمایش دهد. در هر صورت هر کدام از آن ها مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. در نور پس زمینه Direct نور بیشتر، روشنایی تصویر بیشتر و ضخامت تلویزیون هم مقداری( البته جزئی)  بیشتر است. اما در نور پس زمینه edge ، روشنایی تصویر کمتر و طراحی مقداری ظریف تر است. مصرف انرژی در نور پس زمینه Direct بیشتر از مصرف انرژی در نور پس زمینه Edge است. 

در نور پس زمینه Edge تنها فناوری Dimming می تواند Frame Dimming باشد، اما در نور پس زمینه Direct فناوری Dimming می تواند انواعی از Full Array Local Dimming باشد. فناوری Dimming برای نمایش رنگ سیاه عمیق افزایش کنتراست و افزایش روشنایی تصویر به کار می رود. در تلویزیون های ال جی Nano80 و سامسونگ TU8000 از نور پس زمینه Edge استفاده شده است و تفاوتی در این زمینه با هم ندارند.

نوع پنل

در تلویزیون های از 3 نوع پنل استفاده می شود. پنل IPS یا In-Plane Switching، پنل VA یا Vertical Align,ent و پنل TN یا Twisted Nematic در هر برندی استفاده می شوند. اما این پنل های چه ویژگی هایی را دارند.

پنل IPS دارای آرایش پیکسلی افقی است و نور بیشرتی را از کنارها انتشار می دهد، همین ویژگی موجب شده تا زاویه دید در تلویزیون بیشتر باشد. در پنل IPS می توان کیفیت تصویر مطلوبی را از کناره ها دریافت کرد. صفحه نمایش IPS به واسطه آرایش پیکسل ها دارای خاصیتی ضد ضربه است.

پنل VA آرایش پیکسلی عمودی دارد. در ان زاویه دید کم است اما در عوض کنتراست تصویر، روشنایی صفحه نمایش و نمایش رنگ سیاه عمیق از روبه رو فوق العاده است. تازه این نوع پنل ضد ضربه هم نیست.پنل TN آرایش پیکسلی کج دارد و بیشتری برای بازی ها با توجه به زمان پاسخگویی کمی که دارد استفاده می شود ولی در تلویزیون کمتر از آن استفاده می شود. 

در تلویزیون Nano80 از پنل IPS استفاده شده و در تلویزیون TU8000 نوع پنل VA می باشد. برای یک فضای گسترده و یا یک خانواده پر جمعیت تلویزیون با صفحه نمایش IPS کارایی بیشتری را دارد اما اگر همیشه از روبه رو به تلویزیون تماشا شود و یا اینکه تعداد افراد خانواده کم باشد تلویزیون با صفحه نمایش VA می تواند گزینه ای مناسب باشد.

طراحی

یکی از گزینه هایی که در مرحله اول مورد توجه کاربر و یا خریدار است، ظاهر تلویزیون است. باید بگوییم که ظاهر هر دو تلویزیون شبیه هم است. هر دو تلویزیون دارای طراحی پایه کنار هستند. تلویزیون TU8000 مقداری از نظر حاشیه صفحه نمایش ظریف تر و جذاب تر می باشد ، در زیر تصاویری از این دو تلویزیون را آورده ایم.

صدا

در تلویزیون سامسونگ TU8000 و تلویزیون ال جی Nano80 صدا برابر با 20 وات است و در ان ها از دو اسپیکر استفاده شده است. هر کدام از این تلویزیون های ویژگی های صوتی منحصر به فرد را دارند. در تلویزیون TU8000 سامسونگ از ویژگی Adaptive Sound ، Dolby Digital Plus و Down Firing بهره گرفته شده است. این ویژگی های می توانند صدا را با محیط متناسب کنند و با آنها صدایی فراگیر محقق شود. در تلویزیون ال جی Nano80 از ویژگی هایی چون AI Sound، LG Sound Synce، Ultra Surround  و Wisa استفاده شده است. می توان گفت که از نظر صوتی بسیار شبیه هستند اما خوب تلویزیون ال جی Nano 80 امکانات بیشتری را دارد. برای نمونه با همین ویژگی WiSA می تواند اسپیکر های جانبی را بدون نیاز به سیم به تلویزیون وصل کرد.

جمع بندی

حالا کدام تلویزیون را با توجه به آنچه شناخت داریم، انتخاب کنیم؟ به صورتی کاملا مختصر و حساب شده، تلویزیون TU8000 سامسونگ برای یک فضای محدود و تلویزیون نانوسل ال جی nano80 برای یک فضای گسترده فوق العاده خواهند بود. امکانات و ویگی های در هر دو تلویزیون نزدیک به هم هستند و زیاد تفاوتی را ایجاد نمی کنند. 

تلویزیون سامسونگ TU8000: کیفیت تصویر 4K، نور پس زمینه Edge، پنل VA،  پشتیبانی از HDR، صفحه نمایش 8 بیت، محدوده اندازه صفحه نمایش گسترده، طراحی پایه کنار، پورت های کاربردی، صدای 20 وات با ویژگی های صوتی متمرکز، هوشمند با سیستم عامل تایزن 

تلویزیون ال جی Nano80: کیفیت تصویر 4K، نور پس زمینه Edge، پنل IPS،  پشتیبانی از HDR، صفحه نمایش 8 بیت، محدوده اندازه صفحه نمایش متوسط( 3 اندازه صفحه نمایش)، طراحی پایه کنار، پورت های کاربردی، صدای 20 وات با ویژگی های صوتی متمرکز، هوشمند با سیستم عامل WebOS

تلویزیون اولد اوو oled evo تولید 2021 شرکت ال جی

مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9

ال جی تلویزیون های 2021 را با فناوری qned معرفی کرد.

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه مجی کالا

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha