مقایسه صفحه نمایش اولد و اولد اوو در تلویزیون های ال جی
مقایسه صفحه نمایش اولد و اولد اوو در تلویزیون های ال جی

اولد یک تکنولوژی نوین است که اخیرا در تلویزیون ها از آن استفاده می شود. به وضوح شرکت ال جی بیشتر از این فناوری استفاده می کند و می توان گفت که این فناوری به شرکت ال جی تعلق دارد. ال جی تا به حال تلویزیون های زیادی را با صفحه نمایش اولد روانه بازار کرده است. در سال 2019 تا 2021 تلویزیون های رده بالایی را با صفحه نمایش اولد شاهد بودیم. هر سال ال جی تغییراتی را در تلویزیون های خود به وجود می آورد و متناسب با آن کیفیت تصویر و نحوه کارایی تلویزیون تغییر می کند.  ال جی در سال 2020 تلویزیون های اولد سری C را روانه بازار کرد و در سال 2021 هم تلویزیون های اولد سال 2020 را ارتقای کیفیت و ساختار فنی داده است. ال جی در سال 2021  تلویزیون اولد اوو را تولید کرده است که گویا با تلویزیون اولد و آنچه ال جی تا به حال در اختیار کاربران خود گذاشته است متفاوت می باشد. در این نوشته ما دو صفحه نمایش اولد و اولد اوو را به صورتی کلی مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

اولد 

اولد یا OLED به چه معنی است. در اولد حرف O به معنی ارگانیک( Organic) است. در تلویزیون اولد نورپردازی به صورت ارگانیکی است. در آن یک لایه آلی با عبور جریان الکتریکی روشن می شود و نور آبی را تولید می کند. نور آبی از فیلتر رنگ گذر کرده و به سه رنگ دیگر یعنی قرمز، سبز و آبی تبدیل می شود که به آن RGB می گویند. اما در صفحه نمایش تلویزیون اولد از یک پیکسل اضافی در کنار پیکسل های دیگر استفاده می شود که به آن W یا White می گویند. بنابراین تلویزیون اولد دارای یک پیکسل با 4 ساب پیکسل است در حالی که تلویزیون LED دارای یک پیکسل با 3 ساب پیکسل می باشد. در واقع پیکسل W در تلویزیون اولد کمکی است و به پیکسل های دیگر در انتشار رنگ ها کمک می کند. و ساب پیکس ها در حدی بهینه عمل می کنند. از طرفی در تلویزیون اولد هر پیکسل می تواند به خودی خود خاموش و روشن شود که آلودگی نوری را به صفر می رساند. تلویزیون های اولد چون نور پس زمینه ندارند طراحی بسیار باریکی را خواهند داشت و دارند. بنابراین :

اولد دارای یک پیکسل با 4 ساب پیکسل است

اولد نور پس زمینه LED ندارد و به صورت ارگانیکی O است که به آن OLED می گویند.

اولد دارای خاموش و روشن شدن پیکسل ها به صورت مجزا می باشد.

اولد دارای طراحی باریک و ظریف است

 

کارایی تلویزیون اولد به چه صورت است؟

همیشه جای سوال است که تلویزیون اولد چه برتری بر تلویزیون LED دارد. اولد یک تکنولوژی است که برای ارتقای کیفیت تصویر و بهبود نمایش اتخاذ شده است. در اولد هر پیکسل می تواند خاموش و روشن شود بدون اینکه بر پیکسل مجاور تاثیر بگذارد. از طرفی در تلویزیون اولد با کیفیت تصویر 4K تعداد 8 میلیون پیکسل وجود دارد. تعداد زیادی از پیکسل ها در واحد زمان به توجه به فریم تصویر می توانند به صورت مستقل خاموش و روشن شوند. در تلویزیون اولد نمایش رنگ سیاه عمیق، کنتراست و روشنایی صفحه نمایش فوق العاده است. تا به حال تلویزیونی وارد بازار نشده است که کنتراست تلویزیون اولد را داشته باشد. 

کنتراست، نمایش رنگ سیاه عمیق در تلویزیون های اولد

در تلویزیون اولد کنتراست بی نهایت است. در واقع کنتراست به تفاوت و تمایز بین المان های تصویر گفته می شود. هر چه مرز بین سفید و مشکی مشخص تر باشد کنتراست تلویزیون بالاتر  است. نمایش رنگ سیاه عمق هم برای هم برای فریم ها تیره کاربرد زیادی دارد. در یک فضای سینمایی می توان رنگ سیاه عمق را مشاهده کرد و آن را با رنگ خاکستری تمییز داد. در تلویزیون اولد چون هر پیکسل خود به خودی روشن و خاموش می شود و تعداد آن ها هم 8 میلیون عددد می باشد، در نتیجه تعداد 8 میلیون گروه و یا زون تاریک و روشن در تلویزیون اولد تشکیل می شود. در تلویزیون های LED حداکثر تا 64 زون تاریک روشن ایجاد می شود که به آن Full Array Local Dimming 64X می گویند. ال جی در تلویزیون های کیوند Mini LED خود توانسته با تغییر در برد LED تعداد 2500 زون مجزا را تشکیل دهد تا رنگ سیاه عمیق به خوبی نمایش داده شود ولی 2500 زون کجا و 8 میلیون زون کجا.!

تفاوت صفحه نمایش اولد با صفحه نمایش اولد اوو

ال جی در سال 2020 تولید های اولد را در مدل های مختلف تولید کرده است. همانند سال قبل این شرکت تلویزیون های اولد مدل C1 -G1-B1-R1 و Z1 را روانه بازار کرده است. در میان این مدل ها تلویزیون اولد ال جی G1 متفاوت است. این تلویزیون دارای صفحه نمایش اولد اوو است که فقط این تلویزیون هم دارای این نوع پنل می باشد. اما اولد اوو چه تفاوتی با اولد دارد. در صفحه نمایش اولد اوو روشنایی صفحه نمایش بیشتر است و می تواند به وضوح کیفیت تصویر بهتر وبیشتری را داشته باشد. ال جی آرایش ساب پیکسل را در این تلویزیون تغییر داده است که موجب روشنایی و شفافیت بیشتر تصویر شده است. بنابراین صفحه نمایش اولد اوو با صفحه نمایش اولد در روشنایی و شفافیت تصویر تفاوت دارد.

تغییراتی که ال جی بر روی پنل اولد در سال 2020 انجام داد.

ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد C9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون کارایی نمایش فوق العاده ای داشته و دارد. تلویزیون اولد C9 در نمایش تصاویر HDR که به روشنایی صفحه نمایش نیاز داشتند، بهترین تلویزیون سال 2019 بود، اما ال جی در سال 2020 روشنایی تلویزیون اولد CX را کم کرد و برای آن دلایلی قانع کننده را داشت. تلویزیون های اولد چون از لایه آلی برای نور پردازی استفاده می کنند نسبت به استفاده حساس هستند. یعنی نباید یک پیکسل به صورت مداوم فقط یک رنگ را انتشار دهد. برای نمونه اگر در تلویزیون اولد ال جی تصویر تا 7 ساعت مکث شود، آن تلویزیون به کلی کارایی انتشار رنگ و تصویر را از دست می دهد. ال جی برا رفع این مشکل روشنایی صفحه نمایش را کاهش داده است. بنابراین تلویزیون اولد CX این مشکل را ندارد. البته نمی توان آن را نقطه ضعف تلویزیون اولد در نظر گرفت و باید گفت گفت که تلویزیون اولد روش استفاده صحیح را لازم دارد. ال جی در تلویزیون های 2020 اولد و 2021 مشکل حساسیت به نسبت استفاده در تلویزیون های اولد را برطرف کرده است.

جمع بندی

  1. صفحه نمایش اولد اوو دارای روشنایی بیشتری به نسبت صفحه نمایش اولد است
  2. صفحه نمایش اولد در تلویزیون های 2021 ال جی نسبت به استفاده حساس نیستند
  3. صفحه نمایش اولد اوو فقط در مدل گالری ال جی یعنی OLed Evo G1 قرار دارد.

تلویزیون اولد اوو oled evo تولید 2021 شرکت ال جی

مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9

ال جی تلویزیون های 2021 را با فناوری qned معرفی کرد.

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه مجی کالا

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha