مقایسه تلویزیون اولد ال جی cx و  تلویزیون کیولد سامسونگ q90t
مقایسه تلویزیون اولد ال جی cx و تلویزیون کیولد سامسونگ q90t

به وضوح تلویزیون های CX و Q90T از ال جی وسامسونگ ار بهترین تلویزیو ن های موجود در بازار هستند.  این تلویزیون ها در سری خود بالارده بوده و در سال 2020 تقریبا نی توان گفت که بعد از آنها در سری تولید تلویزیونی دیگر روانه بازار نشده است. هر چند سامسونگ تلویزیون Q95T را بعد از تلویزیون Q90T روانه بازار کرد اما این تلویزیون تفاوت زیادی را با هم ندارند. در این نوشته ما دو تلویزیون CX و Q95T را مورد بررسی قرار می دهیم  و نقاط ضعف و نقاط قوت هر کدام را بیان می کنیم.

تلویزیون کیولد 

تلویزیون کیولد از صفحه نمایش LCD یا Liquid Crystal Display ، نور پس زمینه LED ، همچنین صفحه نانو ذرات کوانتومی ،  فیلتر رنگ تشکیل شده است. البته برد الکترونیکی ، اسپیکر ها و قاب و پایه را باید به این مجموعه اضافه کرد. آنچه واضح است این است که تلویزیون های کیولد دقیقا ساختار تلویزیون های معمولی LED را دارند با این تفاوت که در آن ها از صفحه نانوذرات کوانتومی استفاده شده است. در تلویزیون کیولد همانند تلویزیون LED نور پس زمینه وجود دارد و چه نور پس زمینه دایرکت باشد و چه نور پس زمینه ادج، برای روشنایی تصویر و یا پیکسل ها از برد ال ای دی کمک می گیرند. در فناوری کیولد QLED که در چند سال اخیر روانه بازار شده است، رنگ ها وضوح بیشتری را بر روی صفحه نمایش دارند و دامنه ای بیشتر از آن ها نمایش داده می شود و به همین دلیل کاربر تصاویر یک تلویزیون کیولد QLED را  با کیفیت تر  می تواند تماشا کند. سامسونگ برای افزایش کارایی نمایش رنگ ها از پردازنده ای قوی تر به نام کوانتوم 4K در تلویزیون های کیولد QLED استفاده کرده است. اخیرا در تلویزیون های کیولد سری QT که در سال 2020 روانه بازار شده اند از فناوری FALD استفاده می کند که کنتراست و نمایش رنگ سیاه عمیق را افزایش می دهد.  خوب حالا ببینیم تلویزیون اولد به چه صورت است و چه ویژگی هایی را دارد.

تلویزیون اولد 

برخلاف تلویزیون های LED و QLED تلویزیون های  اولد OLED ساختار متفاوتی را دارند. در این تلویزیون ها یعنی تلویزیون های اولد OLED از نور پس زمینه LED استفادهنشده است و برای روشنایی پیکسل ها از نور ارگانیکی بهره گرفته شده است. حرف O در OLED به نور پردازی ارگانیکی یا آلی مربوط می شود. در تلویزیون اولد زمانی که جریان از صفحه آلی عبور می کند آن صفحه نور ابی را انتشار می دهد و در نهایت نور ابی به نور RGB یا آبی، قرمز و آبی تبدیل می شود. در تلویزیون اولد از فناروی Dimming از نوع Pixel Level Dimming استفاده شده است . در آن هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و روشن می شود و کارایی هزار برابری نسبت به فناروی FALD دارد.

تلویزیون های  اولد CX و کیولد Q95T

هر تلویزیون می تواند کاربری متفاوتی را داشته باشد. برای نمونه ممکن است یک تلویزیون تصویر را در یک فضای کم نور بهتر نشان دهد و برای یک محیط روشن قابلیت آنچنانی را نداشته باشد. در اینجا کاربرد این تلویزیون ها را جزء به جزء بررسی می کنیم.

کاربری ها تلویزیون

برای این دو تلویزیون چند کاربری در نظر گرفته شده و توسط کارشناسان این دو تلویزیون تست شده و عملکرد آن ها با امتیاز در مبنای عدد 10 بیان شده است. ما این امتیاز ها را در زیر آورده ایم . همانطور که مشاهده می کنید تلویزیون اولد CX با اختلاف زیادی به نسبت تلویزیون کیولد Q90T جلو تر بوده و امتیاز های بیشتری را به دست آورده است. 

طراحی

جالب است بدانید که تلویزیون اولد CX و تلویزیون کیولد Q90T هر دو طراحی منحصر به فردی را دارند و از نظر ضخامت تلویزیون و یا حاشیه صفحه نمایش بسیار به هم شبیه هستند. تلویزیون کیولد Q90T دارای ضخامتی یک دست است اما تلویزیون CX دارای ضخامتی متغیر است. حداکثر ضخامت در تلویزیون اولد CX که مروبط به قسمت پایین آن می باشد به نسبت تلویزیون Q90T سامسونگ بیشتر است. تلویزیون Q90T دارای پایه کوچکتر به نسبت تلویزیون CX می باشد و برای آن میز تلویزیون کوچکتری لازم است. هر دو تلویزیون بسیار خوش تراش و خوش ساخت هستند و جذابیت زیادی را در زمان ارائه تصویر ایجاد می کنند.

مقایسه تلویزیون اولد ال جی cx و تلویزیون کیولد سامسونگ q90t

تلویزیون اولد اوو oled evo تولید 2021 شرکت ال جی

مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9

ال جی تلویزیون های 2021 را با فناوری qned معرفی کرد.

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه مجی کالا

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha