مقایسه و بررسی HDMI ARC و HDMI e ARC در تلویزیون های 2021
مقایسه و بررسی HDMI ARC و HDMI e ARC در تلویزیون های 2021

در تلویزیون های موجود در بازار پورت هایی وجود دارد که جا دارد آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. در بسیاری از موارد کاربران کاربرد دقیق آن ها را نمی دانند. در این نوشته ما دو پورت بسیار کاربردی را در تلویزیون مورد بررسی قرار می دهیم، پورت HDMI Arc و پورت HDMI eARC  از پورت های کاربردی هستند که به صورت مفصل به آنها می پردازیم.

نحوه انتقال داده های صوتی و تصویری از منابع به تلویزیون

همانطور که می دانید در تلویزیون پورت هایی برای انتقال صدا و تصویر وجود دارد. تلویزیون های قدیمی را به خاطر دارید که در آن ها از پورت های 3 سوکته و 5 سوکته استفاده می شد. الان هم در تلویزیون های 2020 و 2021 از این پورت ها استفاده می شود. این پورت ها کامپوزیت و کامپوننت نام دارند. پورت کامپوزیت به صورت 3 سوکته است که در آن رنگ زرد برای انتقال تصویر و رنگ سفید و قرمز برای انتقای صدا برای اسپیکر سمت چپ و راست بودند. در پورت کامپوننت که همان پورت های کامپوزیت به اضاه پورت آبی و پورت سبز برای انتقال ویدیو با کیفیت و پهنای بیشتر استفاده می شد. الان اگر دستگاه های قدیمی مانند دستگاه ویدیوو یا دستگاه سی دی و یا همان کنسول های بازی قدیمی را دارید می توانی از این پورت ها برای اتصاب به تلویزیون های امروزی استفاده کنید. 

پورت HDMI و پیدایش آن

پور HDMI ورژن 1.0  در سال 2004 ابداع و درتلویزیون های استفاده می شد. در واقع این پورت جای پورت کامپوننت را گرفت و کاربرد و کارایی بیشتری را نسبت به آن پورت ارائه می داد. اما در بعد از آن پورت HDMI ورژن 2.1a وارد صنعت تصویر و صدا شد. خوبی پورت HDMI این بود که همزمان صدا و تصویر را انتقال می داد. بنابراین هم سرعت بیشرتی داشت و هم از شلوغی کابل ها در اطراف تلویزیون جلوگیری می کرد.  این پورت یعنی HDMI 2.0a کیفیت تصویر 4K را با نرخ فریم 30 فریم در ثانیه انتقال می داد. بعد تر ورژن 2.0b از HDMI روانه بازار تلویزیون ها شد و تصویر 4K را با 60 فریم در ثانیه انتقال می داد. الان هم از این پورت در بیشتر تلویزیون ها استفاده می شود. اخیرا پورت HDMI 2.1 وارد صنعت تلویزیون شده است که کیفیت تصویر 4K را با نرخ فریم 120 هرتز در ثانیه انتقال می دهد و کیفیت تصویر 8K را با نرخ 60 فریم در ثانیه انتقال می دهد تا بر روی تلویزوین نمایش داده شود. در اینجا یک نتیجه گیری داشته باشیم اینکه پورت های قدیمی از کابل های جدید پشتیبانی می کنند اما برعکس آن درست نیست.

پورت HDMI ARC

HDMI به معنی High Definition Multimedia Interface  است. ARC به معنی Audio Return Channel است. این پورت یعنی HDMI ARC کاربرد زیادی را دارد و در تلویزیون با نوشته ای نوع پورت مشخص می شود. اگر از این پورت در تلویزیون برای انتقال  داده و یا اتصال تلویزوین به ساندبار و یا هر اسپیکر اکسترنالی استفاده شود می توان با یک ریموت کنترل هم تلویزیون و هم ساندبار را کنترل کرد. از طرفی دیگر نیازی به کابل های دیگر برای انتقال صدا نیست. در تلویزیون ها از پورت HDMI نوع CEC استفاده می شود . این پورت به منظور کنترل چند دستگاه با یک ریموت تعبیه شده است اما همیشه درست کار نمی کند که در این صورت پورت HDMI ARC جایگزین خوبی خواهد بود. CEC به معنی Consumer Electronics Control است و در تلویزیون های سونی با Bravia Synce و در تلویزیون های ال جی با Simplink نامگذاری شده است. 

در تصویر بالا اهمیت پورت HDMI Arc مشخص شده است که در صورت نبود آن(سمت چپ) بایستی از کابل دیگری برای انتقال شده استفاده کرد.

پورت HDMI eARC

پورت HDMI eARC ورژنی بالاتر از HDMI ARC است که صدا را به صورتی با کیفیت تر  و بدون فشرده سازی را ارائه می دهد. برای نمونه پورت HDMI ARC صدای 5.1 کاناله را پشتیبانی می کند ولی پورت HDMI eARC صدای 7.1 کاناله را پشتیبانی می کند و صدایی ایده آل تر ارائه می دهد. از طرفی دیگر این پورت یعنی HDMI eARC  پهنای باند بیشتری را دارد.

رابطه کابل و پورت در تلویزیون

اگر تلویزیونی قدیمی دارید که ورژن پورت آن پایین است و برای نمونه از ورژن 1.0 پورت HDMI استفاده می کند جای نگرانی نیست و می توان از هرگونه کابلی برای آن استفاده کرد. پورت HDMI ورژن 1.0  از کیفیت تصویر Full HD یا رزولوشن 1080p پشتیبانی می کند و می توان آن را با کابل های جدید تر استفاده کرد. برای نمونه می توان از کابل HDMI 2.1  برای پورت HDMI 2.0a استفاده کرد اما برعکس آن درست نیست و پشتیبانی نمی شود. در خرید کابل HDMI دقت کنید. کابل high-speed HDMI cables with Ethernet از پورت HDMI eARC پشتیبانی می کند

جمع بندی

پورت HDMI eARC  پهنای باند بیشتری را به نسبت پورت HDMI ARC دارد و می تواند کاربردی تر تصویر  و صدا را انتقال دهد. پورت HDMI ARC صدای 5.1 کاناله را پشتیبانی می کند و پهنای باند 1 مگابایت بر ثانیه را دارد ولی پورت HDMI eARC از دالبی اتمس و DTS-HD  و صدای 7.1 کاناله پشتیبانی می کند و پهنای باند 37 مگابایت بر ثانیه را دارد. پورت های قدیمی با کابل های ورژن جدید پشتیبانی می شوند ولی برعکس آن  صدق نمی کند. کابل HDMI را به مانند یک لوله آب در نظر بگیرید هر چه دبی اب بیشتر باشد و قطر لوله آب بیشتر باشد میزان آب بیشتری از آن انتقال پیدا می کند حالا خروجی کم را هم پشتیبانی می کند اما اگر پهنای باند کم باشد و خروجی پهنای باند بیشتر داشته باشد مشاهده می کنید که پشتیبانی نمی شود. همیشه در خرید کابل به ورژن آن و نوع وسیله ای که دارید دقت کنید. 

مقایسه تلویزیون اولد ال جی cx و تلویزیون کیولد سامسونگ q90t

تلویزیون اولد اوو oled evo تولید 2021 شرکت ال جی

مقایسه تلویزیون های اولد ال جی cx و c9

ال جی تلویزیون های 2021 را با فناوری qned معرفی کرد.

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه مجی کالا

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha